scris duminică, 09.10.2022

Sabrera română Amalia Covaliu a câştigat medalia de argint la Budapesta

Amalia Covaliu a obţinut duminică medalia de argint la Budapesta, în cadrul concursului feminin individual de sabie din Circuitul European al cadeţilor.

Covaliu s-a calificat în finala de la Budapesta după ce a eliminat-o în semifinale pe Polli Szabo, din Ungaria, de care a dispus cu 15-8. În finală, aceasta a luptat împotriva sportivei maghiare Emese Domokos şi a pierdut meciul cu scorul de 10-15.

În ierarhia finală, Amalia Covaliu, fiica lui Mihai Covaliu, a încheiat pe locul secund. În primele 25 de sportive s-au mai clasat Adelina Elena Butum (locul 15), Rosemarie Benciu (locul 22),  Raisa Apostu (locul 23) şi Alexandra Mitruş (locul 25), relatează News.ro.

Aceasta a fost a doua medalie cucerită la Budapesta de Amalia Covaliu, după cea de argint obţinută sâmbătă, cu echipa României, în concursul feminin pe echipe.