Miercuri, 16 aprilie, la Pitești, în Piața „Vasile Milea” s-a deschis Târgul „Cariera Ta”, o manifestare importantă, în care tinerii pot descoperui oportunități, pot explora profesii și își pot alege drumul un drum în viață.
Citește și: Programul piețelor din Pitești de Paște. Târgul săptămânal, deschis doar joi, 17 aprilie
„Vino să interacționezi cu specialiști din domenii diverse – Poliție, Jandarmerie, ISU, Salvamont etc – și să-ți construiești viitorul!“ ”- a transmis, într-un comunicat postat pe Facebook, Primăria Pitești, partener al evenimentului.

„Ești în căutarea unei cariere care contează cu adevărat? Vino la Târgul Cariera Ta, să vizitezi standul Inspectoratului de Poliție Județean Argeș.
Vei avea ocazia să afli direct de la polițiști cu experiență ce înseamnă să faci parte dintr-o instituție cu misiune și valori, dar și care sunt pașii spre o carieră în Poliție. Își pot găsi răspunsul și întrebări despre cum arată pregătirea, responsabilitățile și satisfacțiile acestei profesii.
Fie că te gândești la un viitor în uniformă sau doar ești curios să afli mai multe, te așteptăm cu deschidere și răspunsuri sincere” – a transmis cu acest prilej și Poliția Argeș.


Pe de altă parte, într-o discuție cu reprezentanți ai Salvamont Argeș, am reținut că această acțiune este lăudabilă, ba chiar că ar trebui să fie organizată măcar de două ori pe an, dată fiind utilitatea unui astfel de demers, la care au răspuns pozitiv foarte mulți adolescenți.
Pe de altă parte, târguri de acest gen sunt prilejuri foarte bune de interacțiune a apecialiștilor cu tinerii, fiind de preferat întâlnirilor din școli și licee, mai dificil de concretizat din motive lesne de înțeles.
0 Comentarii