scris marți, 02.07.2024

România a fost eliminată de la EURO 2024. A pierdut în optimi cu Olanda

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football Arena din Munchen, în optimile de finală.

Cele mai importante faze ale meciului

România a început în forță meciul, dominând în primele 20 de minute. Însă cei care marcheaă sunt olandezii. În  minutul. 20 – Olanda deschide scorul prin Cody Gakpo. Jucătorul olandez trimite mingea spre partea stângă a porţii şi Florin Nita nu reuşeşte să intervină salvator.

Minutul. 32 – Denzel Dumfries (Olanda) comite un fault grosolan. Arbitrul Felix Zwayer a văzut toată situaţia.

Minutul. 41 – Posesia: Olanda: 71% – România 29%.

Minutul. 43 – Olanda prin Xavi Simons ratează o ocazie importanță după ce Racovițeanu greșește copilărește în propriul careu.

Minutul. 45+1 – Drăguș prinde un șut din afara careului însă portarul olandez respinge fără probleme.

Minutul. 46 – Lovitură liberă pentru România pe care o execută Stanciu. Portarul Olandei respinge fără probleme.

Minutul. 54 – Mingea ajunge în careul nostru unde trei jucători s-au chinuit să o respingă din fața porții.

Minutul. 59 – Virgil van Dijk (Olanda) preia o minge venită dintr-un corner în interiorul careului şi trimite balonul cu capul în bara dreaptă. Portarul ar fi fost neputincios.

Minutu. 61 – Cody Gakpo finaliează o fază individuală cu un șut periculos însă Niță intervine salvator

Minutu. 63 – Olanda marchează prin Cody Gakpo pentru 2-0. Golul este anulat după ce VAR-ul a fost consultat.

Minutul. 72 – Micky van de Ven (Olanda) preia o pasă perfectă în interiorul careului şi trimite balonul numai cu centimetri pe lângă bara din partea dreaptă.

Minutul. 83 – Donyell Malen finalizează din apropiere cu uşurinţă şi schimbă scorul la 0:2 pentru Olanda după o greșeală catastrofală a defensivei noastre.

Minutul.91 – Suporterii naționalei au scandat în picioare ”România, România” încurajând echipa într-un moment greu.

Minutul.93 – Donyell Malen face dubla pentru Olanda și închide meciul la 3-0.