Agenţia Internaţională pentru Integritate în Tenis (ITIA) a anunţat, vineri, suspendarea a trei sportivi pentru încălcarea Programului Anticorupţie în Tenis (TACP). Printre cei suspendaţi se numără şi o româncă, Alexandra Iordache.
Citește și: In memoriam! Acum 14 ani ne părăsea fostul mare jucător și președinte Bebe Barbu
Iordache, care a atins cea mai bună clasare din carieră în august 2023, locul 756, a recunoscut că a aranjat rezultatul unui meci în 2023 în schimbul unei sume de bani, că a propus acelaşi lucru unei alte sportive şi că a aranjat distrugerea probelor.
Alexandra Iordache, în vârstă de 21 de ani, a fost suspendată pentru o perioadă de doi ani şi amendată cu 15.000 de dolari, sumă din care 5.000 de dolari sunt cu suspendare. Perioada de ineligibilitate a jucătoarei a început la 11 martie 2025 şi se va încheia la 10 martie 2027.
0 Comentarii