Administrația Națională de Meteorologie a emis un nou buletin nivometeorologic valabil în perioada 16 ianuarie, ora 20 – 19 ianuarie, ora 20, care indică un risc mare de avalanșă (grad 4) în Munții Făgăraș, avertizează salvamontiștii argeșeni.

Potrivit specialiștilor, la altitudini de peste 1.800 de metri s-au acumulat în ultimele zile 10–20 cm de zăpadă proaspătă, peste straturi vechi, instabile.
Citește și Pitești. Magazine închise pentru că serveau alcool fără autorizație
Temperaturile relativ ridicate din intervalul anterior au dus la umezirea și îngreunarea zăpezii, favorizând declanșarea avalanșelor de dimensiuni medii și chiar mari, inclusiv spontan.
Sub această altitudine, stratul de zăpadă ajunge local la 30–60 cm, iar în zona de 1.600–1.800 de metri există riscul declanșării unor avalanșe de dimensiuni medii, în special pe versanții înclinați.
Autoritățile recomandă evitarea traseelor alpine din Munții Făgăraș, în special a zonelor expuse și a pantelor abrupte din județul Argeș.
Orice supraîncărcare a stratului de zăpadă poate declanșa avalanșe periculoase, iar condițiile rămân instabile pe toată durata intervalului analizat.




0 Comentarii