scris marți, 02.07.2024

Portugalia merge în sferturile EURO 2024. A învins Slovenia după loviturile de departajare

Portugalia și Slovenia s-au întâlnit la Frankfurt în optimile de finală de la EURO 2024.  Selecţionata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare, luni seara, pe Frankfurt Arena, într-un meci în care scorul a fost alb atât la finalul celor 90 de minute regulamentare, cât şi al prelungirilor.

Meciul s-a terminat după loviturile de departajare. Portugalia a reușit să obțină victoria. Lusitanii au avut principalele ocazii, însă au ratat pe bandă rulantă, iar meciul s-a decis la penalty-uri, unde portarul Diogo Costa a fost magistral. În prelungiri, Cristiano Ronaldo a ratat și el o lovitură de la 11 metri. La penalty-uri, pentru portughezi au marcat Ronaldo, Fernandes și Silva, iar la sloveni toți executanții, respectiv Ilicic, Balkovec și Verbic au ratat, toate șuturile fiind parate de Diogo Costa. Astfel, Portugalia s-a calificat mai departe, după ce a trecut cu 3-0 de Slovenia la loviturile de departajare. În sferturi, pe portughezi îi așteaptă o confruntare incendiară, contra Franței, care a trecut de Belgia, cu 1-0. Marţi 2 iulie, urmează meciul 43 România – Olanda (Munchen, 19:00) și meciul 44 Austria – Turcia (Leipzig, 22:00).