Web Analytics
scris luni, 09.06.2025

Porțiunea a doua din tronsonul 5 al autostrăzii Sibiu – Pitești se deschide în această săptămână

Tronsonul 5 al autostrăzii Sibiu – Pitești ar putea fi dat în întregime în folosință în această săptămânii, anunță surse G4Media. „Nu am stabilit încă data la care va fi inaugurată și această a doua porțiune din tronson. Estimăm că deschiderea va fi în această săptămână, însă nu putem preciza exact data”, precizează sursele G4Media.

Porțiunea a doua din tronsonul 5 al autostrăzii Sibiu – Pitești se deschide în această săptămână

Citește și: O rețea de traficanți de persoane, care trimitea oameni la cerșit în SUA, a fost destructurată de Poliția Română

Au mai rămas în lucru pe acest tronson de autostradă 14,65 km, între nodul rutier Băiculești și Curtea de Argeș, după ce anul trecut a fost deja deschisă circulația pe aproximativ jumătate din această secțiune de autostradă (15,7 km) între Bascov și nodul rutier Băiculești.

Directorul CNAIR, Cristian Pistol, estima la mijlocul lunii aprilie că întregul tronson ar urma să fie gata în luna mai.„Practic, din luna mai, anul acesta (2025), se va putea circula pe autostradă, de la Curtea de Argeș la București, pe o distanță de aproximativ 140 km”, spunea Pistol.

Termenul de finalizare din contract pentru secțiunea 5, Pitești – Curtea de Argeș, este 31 august 2025, astfel că traficul rutier ar putea fi deschis pe acest tronson mai devreme cu aproape trei luni.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită