În perioada 19.09.2025, ora 08:00 – 22.09.2025, ora 08:00, pompierii argeșeni au desfășurat 139 de misiuni pe teritoriul județului. În intervalul respectiv, aceștia au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea a 14 incendii izbucnite în mai multe zone ale județului. În urma acestora, au ars vegetație uscată, mărăciniș, lanuri de porumb și grâu, deșeuri menajere, un gard din lemn și o anexă. Mai mult decât atât, în urma producerii unuia dintre evenimente a rezultat și o victimă, care a suferit atac de panică.
Evenimentele s-au produs, după cum urmează: municipiul Pitești (au ars aproximativ 300 kg deșeuri din lemn), orașul Ștefănești (au ars circa 200 kg deșeuri menajere) și comunele: Izvoru (au ars aproximativ 8.000 mp de vegetație uscată și mărăciniș), Călinești (trei incendii în urma cărora au ars în jur de 20.400 mp de vegetație uscată și circa 2.000 mp lan de porumb), Hârsești (au ars aproximativ 500 mp de vegetație uscată, în jur de 40 ml gard din lemn și o anexă de circa 30 mp. În urma producerii acestui eveniment a rezultat și o victimă de sex feminin care a fost asistată de paramedicii SMURD, ulterior, aceasta refuzând transportul la spital).
Totodată, astfel de incendii s-au mai manifestat și în localitățile Bradu (au ars aproximativ 1.500 mp de vegetație uscată și mărăciniș), Leordeni (au ars în jur de 40.000 mp de vegetație uscată și lăstăriș), Popești (au ars circa 3.000 mp de vegetație uscată), Suseni (trei incendii în urma cărora au ars circa 12.500 mp de vegetație uscată și mărăciniș, aproximativ 3.000 mp lan de grâu, o anexă de aproximativ 12 mp și în jur de 10 ml gard din lemn) și Căteasca (au ars circa 3.000 mp de vegetație uscată).
Referitor la aceste arderi necontrolate, ISU Argeș face un apel la cetățeni să respecte măsurile de prevenire a incendiilor și să rămână informați despre pașii necesari pentru a se proteja. O țigară aruncată la întâmplare sau un foc nesupravegheat poate duce la un dezastru. Este necesar să se înțeleagă că, prin acțiuni simple și responsabilitate, ppot fi salvate vieți și protejate bunurile comune.
Adoptarea unui comportament preventiv poate salva vieți și bunuri!
De altfel, potrivit prevederilor legale, arderea miriștilor, turbăriilor, litierelor pădurii, stufului, tufărișurilor sau vegetației ierboase este strict interzisă (articolul 94, alineatul 1, litera n, din OUG nr.195/2005 privind protecția mediului) și constituie contravenții, sancționându-se cu amendă de la 7.500 lei la 15.000 lei, pentru persoane fizice, și de la 50.000 lei la 100.000 lei, pentru persoane juridice
0 Comentarii