Piteşteanul Alexandru Raicu a ratat podiumul la Campionatul European de Judo Under 23

de | 24.11.2016 17:31 | Actualitate

Cei mai buni judoka din Europa au participat la Campionatul European de Judo Under 23, care a avut loc la Tel Aviv, în Israel. Ţara noastră a fost reprezentată, săptămâna trecută, de o delegaţie formată din 15 persoane, 12 sportivi, doi antrenori şi un arbitru. Printre cei 12 sportivi, s-a numărat şi piteşteanul Alexandru Raicu de la SCM Piteşti, sportiv pregătit de antrenorul Valentin Ioniţă. Raicu a concurat la categoria 73 kg, însă nu a reuşit să urce pe podium. Judoka argeşean s-a oprit în turul trei, după ce a fost învins de Jakova Akil din Kosovo care, la finalul competiţiei, a câştigat medalia de bronz. În primele două tururi, Raicu a învins un sportiv din Muntenegru şi unul din Croaţia.
Valentin Ioniţă, antrenorul sportivului, consideră că elevul său avea mai multe şanse de a urca pe podium la Europeanul Under 21 unde a fost învins de un azer care a şi devenit campion european. În altă ordine de idei, România a obţinut două medalii, una de bronz şi alta de argint, la Campionatul European de Judo U23 de la Tel Aviv. Prima dintre medalii, cea de bronz, a fost obţinută de Alexandra Pop, la 48 kg, judoka legitimată la CSM Cluj. După ce şi-a adjudecat grupa de calificare, Alexandra a pierdut în semifinale în faţa reprezentantei Ungariei, Reka Pupp, iar în lupta pentru medalia de bronz, românca s-a impus în faţa reprezentantei Turciei, Senturk Gulkader. Cea de a doua medalie, de argint, a fost obţinută de Larisa Florian, la 52 kg. Larisa a câştigat grupa de calificare, însă judoka legitimată la CSM Oradea a pierdut în ultimul act în faţa reprezentantei Kosovo, Krasniqi Distria. M.I.