Web Analytics
scris joi, 08.01.2026

Peste 6.500 de minute de întârziere acumulate de trenurile CFR Călători, după o defecţiune tehnică pe secţia Periş-Buftea

Probleme tehnice la instalaţia de dirijare a traficului au dus la întârzieri cumulate de 6.525 de minute pentru trenurile CFR Călători care au circulat miercuri seara pe secţia Periş-Buftea, potrivit unui comunicat al companiei.

Peste 6.500 de minute de întârziere acumulate de trenurile CFR Călători, după o defecţiune tehnică pe secţia Periş-Buftea

„Ca urmare a unor probleme tehnice apărute în data de 7 ianuarie 2026 la instalaţia de dirijare a traficului, aferentă infrastructurii feroviare publice administrate de CFR SA, pe secţia Periş – Buftea (linia M500), un număr de 43 trenuri operate de CFR Călători au înregistrat întârzieri cuprinse între 50 şi 240 de minute, totalul cumulat al minutelor de întârziere fiind de 6.525. Circulaţia trenurilor s-a realizat şi se realizează în baza măsurilor operative dispuse de administratorul infrastructurii feroviare – CFR SA”, se precizează în comunicat.

Citește și: Bărbat mort în Drăganu. Se va face autopsie

Circulaţia feroviară pe secţia Periş – Buftea s-a desfăşurat miercuri seara la cale liberă pe raza Sucursalei Regionale de Căi Ferate Bucureşti, pe secţia de circulaţie Periş – Buftea, după ce, la kilometrul feroviar 22+110, s-a produs un incident tehnic în zona lucrărilor desfăşurate de o societate terţă, a anunţat CFR SA.

„În cursul executării lucrărilor, o societate comercială a secţionat accidental cablurile de semnalizare. Ca urmare a acestui incident, circulaţia feroviară pe secţia Periş – Buftea se desfăşoară la cale liberă. Trenurile de călători pot înregistra întârzieri faţă de graficul normal de circulaţie”, potrivit unui comunicat al administratorului de infrastructură feroviară.

În urma intervenţiilor CFR SA, circulaţia trenurilor pe direcţia Buftea – Periş, firul 1, a fost reluată în condiţii normale începând cu ora 21:10, iar pe firul 2 la ora 22:10.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită