Polițiștii BCCO Pitești și procurori din cadrul D.I.I.C.O.T. – S.T. Pitești au efectuat 14 percheziții domiciliare în patru județe pentru destructurarea unui grup infracțional organizat specializat în săvârșirea de fraude informatice.
Perchezițiile au avut loc în județele Argeș, Vâlcea, Teleorman și Olt. În urma perchezițiilor, au fost ridicate 3 laptopuri, 2 HDD-uri, 6 telefoane mobile, 6 cartele SIM, 4 memory-stick- uri, o tabletă, un token, un card bancar, 2.300 de euro și 7.500 de lei.
Trei bărbați, în vârstă de 22, 32, respectiv 35 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați instanței de judecată, cu propunere de arestare preventivă.
În perioada decembrie 2014 – decembrie 2016, aceștia ar fi postat anunțuri fictive de vânzare a unor bunuri pe site-uri specializate în vânzări on-line, pe care ulterior nu le-ar fi onorat.
Prin activitatea infracțională, membrii grupării ar fi prejudiciat persoane din 17 țări: Marea Britanie, Franța, Spania, Italia, Portugalia, Cehia, Slovacia, Slovenia, Germania, Coreea de Sud, China, Israel, Arabia Saudită, Regatul Hașemit al Iordaniei, Belgia, Norvegia și Rusia. Prejudiciul total este estimat la peste 70.000 de euro.
0 Comentarii