Centrul Cultural Pitești și Liga Scriitorilor Români și de Expresie Română de Pretutindeni-Filiala Argeș au organizat lansarea volumului de versuri „Priviri în suflet” al poetului Nicolae E. Braniște. Evenimentul a avut loc luni, 5 decembrie, în Sala Ars Nova, din cadrul Centrului Cultural Pitești. Născut în Pitești, absolvent al Facultății de Horticultură din cadrul Institutului Agronomic „Nicolae Bălcescu” București, autorul a fost director la Institutul de Pomicultură Mărăcineni din județul Argeș, în perioada 1990-1995. Nicolae Branişte a publicat peste 32 de cărți de specialitate și 300 de articole în reviste din țară și din străinătate în domeniul horticulturii, fiind membru al Ligii Scriitorilor Români și de Expresie Română de Pretutindeni-Filiala Argeș. Autorul a publicat 12 volume de proză și versuri, ultimele două volume fiind lansate tot la Centrul Cultural Piteşti în septembrie 2016: „Roadele minții” și „Versuri să fie”.
La eveniment au participat colegi de la Institutul de Pomicultură Mărăcineni dintre care amintim pe cercetătoarea Mădălina Militaru, ing Adina Perianu etc., precum şi alte personalităţi din judeţ, dar şi studenţi şi profesori ai Facultăţii de Horticultură din Piteşti. Nicolae Branişte a fost caracterizat de către interlocutorii de la lansarea volumului de versuri „Priviri în suflet”, drept un poet care scrie de plăcere şi care pune rapid pe hârtie cuvintele.
Nicolae Branişte a recunoscut participanţilor la eveniment că reuşeşte să scrie o poezie pe zi, iar volumul „Priviri în suflet” a fost scris timp de 3 luni, reprezentând un fel de jurnal al evenimentelor petrecute în perioada 15 mai – 6 august 2016.
Alex Vlaicu