scris marți, 30.08.2022

Musceleanul Iulian Chiriță, trei medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă

În perioada 23-27 august, la Sarajevo, Bosnia şi Herţegovina, sportivii români au luptat din nou pentru primele locuri ale podiumului, de această dată la Campionatele Balcanice de tenis de masă pentru Seniori.

Unul dintre jucătorii selecționați în lotul României a fost Iulian Chiriță, CS Voința Câmpulung, care are doar 16 ani. Muscelenul a jucat în toate cele 4 probe, pe echipe, individual, dublu și dublu mixt, reușind să obțină trei medalii.

Cea mai strălucitoare a fost cea de aur obținută cu echipa unde i-a avut alături pe Hunor Szocs, Andrei Istrate și Cristian Chiriță. În proba individuală Iulian s-a clasat pe poziția a treia obținând medalia de bronz. Tot bronz a fost și în proba de dublu masculin, alături de Andrei Istrate.

În total, la Campionatele Balcanice de tenis de masă pentru seniori, sportivii români au cucerit 16 medalii, 6 de aur, 5 de argint și 5 de bronz.