Ministrul Agriculturii: “Nu există nicio criză a alimentelor” 

de | 1.10.2022 09:20 | Actualitate, Economie, Home, Politica si Administratie

Prezent la Festivalul de Toamnă, la Muzeul Golești, Ministrul Agriculturii a transmis că România nu se confruntă cu nicio criză de alimente. Subiectul a fost abordat în contextul în care unii români sunt îngrijorați de lipsa de alimentare cu hrană și, în plus, de creșterea prețurilor alimentelor. 

Citește și: Ministrul Daea a promis o vizită în nordul județului Argeș, la Stoenești

“Nu există nicio criză a alimentelor pentru că așa cum vă spuneam și cu câteva zile în urmă, când eram întrebați dacă vom mai avea pâine, am spus-o foarte clar și o repet că acum putem sa constatăm că în magaziile fermierilor, în depozitele de cereale există cantități mari de grâu”, a declarat Petre Daea, în Argeș. 

Vă reamintim că demnitarul a fost prezent, vineri, 30 Septembrie, în prima zi a festivalului “Rod cu Spor” organizat la Muzeul Golești. Ministrul Agriculturii a degustat și cumpărat fiecare produs al argeșenilor, de la magiunul de Topoloveni, țuica de prună până la brânzeturi. De asemenea, și obiectele meșterilor populari au fost remarcate de Petre Daea. 

Articol scris de Bianca Solomon

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *