Maria Ortansa Ionescu s-a născut la data de 6 august 1901, la Pitești şi a decedat la 2 noiembrie 1969, la București. Maria Ortansa Ionescu a fost o celebră mezzosoprană și profesoară de canto. Aceasta a strâns și păstrat cu grijă multe fotografii și afișe ale aparițiilor artistice de-a lungul cariei sale, semnate adesea cu numele Maria Hortense Ionescu. În evidențele de stare civilă apare cu numele de botez Maria Ostanța, fiică a lui Grigore de profesie cojocar și Maria, locuitori din Pitești, Calea Craiovei, nr. 161. Fotografiile fac parte din arhiva personală a doamnei Florența Ionescu, originară din Pitești, strada Craiovei, fiică a lui Florea și Ecaterina Ionescu și au fost prezentate site-ului istorie locală cu acordul domnului Marian (Mugurel) Ionescu din București, nepot al Mariei Ortansa Ionescu.
A absolvit Conservatorul de Muzică și Artă Dramatică din București
Maria Ortansa Ionescu a absolvit Conservatorul de Muzică și Artă Dramatică din București în anul 1927. Aceasta a fost apropiată de scena piteșteană. În anul 1926 a fost prezentă pe scena Teatrului Comunal din Pitești (astăzi Teatrul „Alexandru Davila” din Pitești) într-o audiție muzicală în folosul sinistraților neasigurați din Bacău din iunie 1926, într-un concert în care a interpretat rolul Madame Butterfly (Ciociosan) de G. Puccini (septembrie 1926) și în concertul de Crăciun cu colinde (18.12.1926).
În anul 1928 o regăsim pe scena piteșteană în două audiții muzicale coordonate de tenorul Alberto Della Pergola, profesor de canto la Școala Superioară de Muzică și Artă Dramatică „Eg. Massini” din București și în programul Festivalului de Muzică Românească pentru comemorarea compozitorului Ciprian Porumbescu în opereta „Crai Nou”.
De asemenea, o regăsim în programul Festivalului Muzical al Cercului Studențesc Argeșean în aceeași operetă „Crai Nou” de Ciprian Porumbescu, în programele unor concerte religioase date sub auspiciile Ateneului Popular „Ionescu Gion” din Piteşti de la Biserica Sf. Vineri, în februarie 1929, cu ocazia Crăciunului și Anului Nou din decembrie 1933 etc. În perioada 1925-1933 a fost soprană în Societatea Corală Română din București „Carmen” fondată în 1901 de D.G. Kiriac, n. 1866 – d. 1928, condusă de directorul artistic I. D. Chirescu.
A fost admisă ca solistă a Operei Române din București
Maria Ortansa Ionescu a fost admisă ca solistă a Operei Române din București, însă a renunțat în favoarea activității școlare și extra-școlare. Aceasta a condus cu multă dăruire activitatea corală la mai multe școli din București aşa cum ar fi Școala Primară de Fete nr. 25 „Mihail Kogălniceanu” (Bărbătescu Vechi), Școala Primară de Fete nr. 15 „Iancu Zalomit”, Liceul Comercial de Fete (Str. Argeș, nr. 7), Școala Primară de Fete „Domnița Maria”, Școala de Fete nr. 1 Popa-Rusu, Școala Primară de Fete nr. 32 (Str. Mașina de Pâine), Liceul „Grigore și Alexandrina Cantacuzino”, Liceul Ortodox „Zoe Romniceanu” etc. Argeşeanca noastră a publicat lucrarea „Nașterea Domnului” în 5 tablouri înfățișând toate obiceiurile strămoșești de Crăciun (Tipografia Cooperativă „Litera Creștină”, București, 1936). De asemenea, Maria Ortansa Ionescu este autoare a cântecului „La Moară”, pe versuri de Rusalin Mureșan.
În altă ordine de idei menţionăm că Maria Ortansa Ionescu, în aprilie 1934 se căsătorește, la Pitești, cu poetul Stelian Constantin Stelian (născut Stelian D. Constantin) de care divorțează însă în iunie 1936. De curând a ieşit de sub lumina tiparului cartea-jurnal semnată de Maria Ortansa Ionescu, „Din viața mea”, Editura Pro Universitaria, București, noiembrie 2015, 422 p.
M.I.