Web Analytics
scris vineri, 30.05.2025

Medic ginecolog, doi ani de închisoare cu suspendare după ce a recunoscut că a cerut mită de la o pacientă pentru o operaţie de urgenţă

Un medic ginecolog de la Spitalul de Urgenţă Petroşani a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, după ce a încheiat un acord de recunoaştere a vinovăţiei pentru luare de mită. Medicul fusese prins în flagrant când primea o parte din banii ceruți de la o pacientă pentru o intervenţie chirurgicală de urgenţă, transmite News.ro.

Medic ginecolog, doi ani de închisoare cu suspendare după ce a recunoscut că a cerut mită de la o pacientă pentru o operaţie de urgenţă

Ancheta a început în luna februarie, după ce o persoană a sunat la 112 şi a anunţat că un medic ginecolog de la Spitalul de Urgenţă Petroşani i-a pretins bani în scopul efectuării unei intervenţii chirurgicale de urgenţă asupra partenerei fratelui său, intervenţie necesară în urma unor complicaţii de sarcină.

Citește și: Ministrul Energiei: După 1 iulie, românii vulnerabili trebuie şi vor fi protejaţi

Potrivit Direcţiei Generale Anticorupţie, în urma sesizării, ofiţerii de poliţie judiciară ai DGA – Serviciul Judeţean Anticorupţie Hunedoara, împreună cu poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Hunedoara – Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice – BICE Petroşani, la delegarea şi sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Hunedoara, l-au prins în flagrant pe medic, în timp ce primea banii de la pacientă, în legătură cu actul medical menţionat.

Ulterior, în baza ordonanţelor de delegare emise de procuror, ofiţerii de poliţie ai Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Hunedoara au desfăşurat mai multe acte de urmărire penală. La finalizarea cercetărilor, procurorul de caz şi inculpata au încheiat un acord de recunoaştere a vinovăţiei, pentru luare de mită.

Acordul a fost admis de Tribunalul Hunedoara, care a stabilit o pedeapsă de 2 ani de închisoare, cu suspendarea executării sub supraveghere, fiind fixat un termen de supraveghere de 2 ani. Hotărârea prin care s-a admis acordul de recunoaştere a vinovăţiei nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Citește și: Răspuns în cazul incidentului petrecut pe 2 mai la sediul Poliţiei Câmpulung. IPJ Argeş: „S-a întocmit dosar penal şi se fac verificări interne”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită