Jurnalul de Arges
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF
No Result
View All Result
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF
No Result
View All Result
Jurnalul de Arges

Ultimele știri

A căzut stâlpul peste el 1

A căzut stâlpul peste el

5 ore ago
emil-boc-primar Cluj

Bugetul de stat va acoperi banii pentru bursele școlare. Boc: „Ne-a asigurat primul ministru de acest lucru”

6 ore ago
Ludovic Orban, președinte PNL

„Până la congres, eu sunt preşedintele PNL” – Orban, replică pentru rivalii care i-au cerut demisia

6 ore ago
covid-19-vaccin

În ultimele 24 de ore, Argeșul are 30 de nou infectați cu coronavirus. Scade în continuare și rata de infectare

10 ore ago

Categorii

  • Actualitate
  • Bani europeni
  • Blitz
  • Caricaturi
  • Culise
  • Cultura
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Home
  • Jurnalul Universitar
  • Omul saptamanii
  • Opinii
  • Politica si Administratie
  • Sport
  • Turism

Lecţia de drept. Antecontractul de vânzare-cumpărare având ca obiect imobile, încheiat cu societăţi insolvabile

Lecţia de drept. Antecontractul de vânzare-cumpărare având  ca obiect imobile, încheiat cu societăţi insolvabile 2
byJurnal de Arges
2 ani ago
in Opinii

Pentru a realiza redresarea debitorului aflat în insolvență este necesară păstrarea legăturilor contractuale profitabile pe care acesta le-a stabilit.
Pentru a satisface această exigență, procedura insolvenței poate înfrânge forța obligatorie a contractului, adică niciuna dintre părți nu se poate dezlega prin propria voință de raportul contractual fără să-și angajeze răspunderea.
Consimțământul mutual este singurul mijloc prin care se poate libera ceea ce s-a legat contractual și cum este obligatorie convenţia pentru părțile semnatare, aşa este și pentru instanță, care trebuie să impună respectarea ei.
Dacă una dintre părți nu-și îndeplinește obligațiile, instanța poate să o constrângă să-și execute sarcinile, iar partenerul contractual al debitorului aflat în redresare judiciară nu se poate sustrage îndeplinirii obligațiilor sale invocând excepția de neexecutare (refuzul părții contractante de a-și executa obligațiile cât timp nu a primit prestația celeilalte părți) sau rezoluțiunea judiciară.
Antecontractul de vânzare-cumparare trebuie să continue dacă administratorul judiciar pretinde, însă dacă a optat astfel, este și el ținut să furnizeze cocontractantului ceea ce s-a obligat, adică să predea imobilul la termen.
Pentru sumele achitate anterior deschiderii procedurii, creditorii trebuie să îşi declare creanţa prin formularea cererilor de înscriere pe tabelele de creanțe, sub condiţia suspensivă a neîncheierii contractului de vânzare-cumpărare,
Trimestrial, administratorul judiciar este obligat să precizeze, în cadrul rapoartelor de activitate, dacă debitorul dispune de fondurile bănești pentru construirea imobilelor pe care trebuie să le predea creditorului, iar împotriva măsurilor cuprinse în rapoarte se pot formula plângeri la judecătorul sindic.
În ipoteza fericită a edificării imobilului obiect al antecontractului de vânzare-cumpărare, practicianul în insolvență are obligația să încheie contractul de vânzare-cumpărare, prin care să transfere dreptul de proprietate creditorului, în caz contrar, la cerere, judecatorul sindic pronunță o hotărâre de obligare a debitorului să încheie actul în forma autentică.
Nu poate fi exclusă nici formularea de administratorul judiciar împotriva promitentului cumpărător a unei acțiuni pentru anularea antecontractului de vânzare-cumpărare, dacă acesta este fraudulos.
Dacă debitorul aflat în insolvență nu se poate redresa, creditorul promitent din antecontractul de vânzare-cumpărare va fi plătit cu sumele înscrise în tabelele de creanţe, dar în ordinea de distribuire prevăzută de lege.
Avocat Maria Cristina Leţu, doctor în Drept

Distribuie!

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required


Tags: lectia de drept

Related Posts

Cei mai frumoşi ani sunt cei ce vor veni... 3
Actualitate

Cei mai frumoşi ani sunt cei ce vor veni…

14/01/2021 - 13:16
01 cornel carp
Actualitate

Lecţia de istorie. La Cetăţuie

14/01/2021 - 13:08
Lecția de drept. Răspunderea pentru malpraxis 4
Actualitate

Lecția de drept. Răspunderea pentru malpraxis

14/01/2021 - 13:07
Melania Cincea - Puterea a cincea
Actualitate

OPINII PRESSHUB. Ascensiunea „Profului online”

09/01/2021 - 20:54

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de confidentialitate.


  • Licitaţia pentru viaţă - inegalitatea accesului la vaccinul anti-Covid
  • CORESPONDENŢĂ DIN PARIS Specificităţile evoluţiei pandemiei şi a vaccinării în Franţa
  • Confuzia
  • "Datoria noastră externă - vulnerabilitatea pe care pieţele o vor folosi fără scrupule"
  • PROPUNERE O nouă formulă de calcul a impozitului pe profit
  • "LUPII LIBERALI" AU TRECUT LA ATAC: "Capul lui Orban vrem!"
  • PENTRU OBLIGAŢIUNILE EMISE ÎN 2008 Primăria Oraviţa a achitat plăţile scadente în aprilie anul trecut
  • CEA MAI MARE BANCĂ ELVEŢIANĂ ESTIMEAZĂ PENTRU 2021: Preţurile argintului şi platinei vor creşte mai mult decât cotaţia aurului
  • După decesele din Norvegia, experţii în sănătate solicită suspendarea vaccinării cu Pfizer

Next Post
Don Armando s-a prezentat neregulamentar la întâlnirea cu Rovana Plumb 5

Don Armando s-a prezentat neregulamentar la întâlnirea cu Rovana Plumb

  • Contact
  • Confidențialitate
  • Cookies

Redacție

  • Redactor șef: Gabriel Grigore;
  • Manager: Cristian Vasile;
  • Director economic: Claudia Sima;
  • Secretar general de redacţie: Alina Crângeanu;
  • Senior editor: prof. dr. Cornel Carp, avocat Maria Cristina Leţu, doctor în Drept;
  • Redacţia: Marius Ionel, Cornel Drăghici, Cătălin Ion Butoiu, Mari Tudor, Izabela Moiceanu, Marian Staicu, Cristina Simion;
  • Corectură: Corina Grigore;
  • Grafică: Bogdan Pintilie;
  • DTP și procesare imagine: Cristian Radu.

Contact:

  • e-mail: jurnaldearges@gmail.com
  • Tel: 0248.221774
  • Fax Contabilitate: 0248.223271

 

TRAFIC

© 2020 Jurnal de Argeș - partener în rețeaua PressHub.

No Result
View All Result
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF

© 2020 Jurnal de Argeș - partener în rețeaua PressHub.