Un incendiu suspect a izbucnit luni la fabrica de mobilă Alprom din Piteşti, disputată intens în ultimii ani între gruparea defunctului și controversatului Cătălin Chelu și omul de afaceri piteștean Gheorghe Văsâi. Flăcările au cuprins buncărul unde era depozitat rumeguşul. Apelul la 112, făcut din cartierul Găvana, strada Constantin Dobrogeanu Gherea, semnala un incendiu la un recipient de rumeguş al fabricii de mobilă din zonă.
La faţa locului au fost trimise trei echipaje cu trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă şi o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime. Ulterior s-a mai deplasat către Alprom şi o autospecială cu un container multirisc şi o ambulanţă SMURD.
Potrivit primelor informaţii, incendiul ar fi fost provocat.
„Au ars aproximativ 10 mc de rumeguş din aproximativ 140 mc. Cauza probabilă este folosirea intenţionată a sursei de aprindere pentru generarea incendiului. În acest moment un echipaj de pompieri a rămas la faţa locului pentru a se asigura că incendiul nu se va reaprinde”, a precizat, cu puţin timp înainte de ora 15.00, ISU Argeş.
Nu lipsit de interes este faptul că, pe 16 decembrie, luna aceasta, reprezentanții grupării lui Cătălin Chelu, cei care au rămas la butoanele societății după moartea în Iordania a controversatului om de afaceri, au pierdut în justiție dreptul de a mai administra Alprom. Se știe că de mai mulți ani există un litigiu în instanțele din Argeș pentru pachetul majoritar de acțiuni între cei care mai conduc Alprom (printre care Antonel Bunu și văduva lui Cătălin Chelu) și omul de afaceri piteștean Gheorghe Văsâi. Cum spuneam, acesta din urma a câștigat definitiv dreptul de a administra Alprom (după ani de procese în care gruparea Chelu a devalizat societatea prin înstrăinarea de numeroase și valoroase active la prețuri de nimic), așa că nu e deloc exclus ca focul să fi fost pus cu o intenție criminală. Mai ales că Gheorghe Văsâi ar urma să intre efectiv în societate pentru a o administra undeva după jumătatea lunii Ianuarie, după ce decizia favorabilă a instanței va produce modificări și în actele de la Registrul Comerțului. Faptul că ISU Argeș confirmă că incendiul ar fi fost provocat, coroborat cu circumstanțele juridice și de business invocate mai sus, obligă Poliția și Parchetul la deschiderea de urgență a unui dosar penal și tragerea la răspundere a eventualilor vinovați.
Sursă foto: ISU Argeș
Marian Staicu