scris luni, 09.09.2024

Irina Begu a câştigat turneul de la Montreux

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a câştigat duminică, în Elveţia, turneul de tenis WTA 125 Montreux Nestle Open, transmite News.ro.

Irina Begu (34 de ani, locul 130 WTA) a învins-o duminică pe croata Petra Marcinko (18 ani, locul 292 WTA), în finala turneului de tenis WTA 125 Montreux Nestle Open. Begu a pierdut primul  set al înfruntării, scor 1-6, dar s-a impus în următoarele două, cu 6-3 şi 6-0, câştigând după un meci care a durat o oră şi 33 de minute.

Pentru Irina Begu este al şaselea turneu WTA pe care îl câştigă în carieră şi primul după cel de la Palermo, din anul 2022.