Jurnalul de Arges
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF
No Result
View All Result
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF
No Result
View All Result
Jurnalul de Arges

Ultimele știri

EUROSTAT: Doar 10% dintre români reușesc să obțină informații de pe site-urile autorităţilor publice 1

EUROSTAT: Doar 10% dintre români reușesc să obțină informații de pe site-urile autorităţilor publice

4 minute ago
prefectura

Situația epidemiologică din județul Argeș-Covid-19

11 minute ago
Procurorul Adina Florea - cercetată disciplinar de Inspecția Judiciară pentru exercitarea profesiei cu rea-credință și gravă neglijență în anchetele ce o vizau pe fosta șefă a DNA 2

Procurorul Adina Florea – cercetată disciplinar de Inspecția Judiciară pentru exercitarea profesiei cu rea-credință și gravă neglijență în anchetele ce o vizau pe fosta șefă a DNA

17 minute ago
analia

Muzica nemuritoare a lui Piazzolla în interpretarea Analiei Selis la Filarmonica Pitești

38 de minute ago

Categorii

  • Actualitate
  • Bani europeni
  • Blitz
  • Caricaturi
  • Culise
  • Cultura
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Home
  • Jurnalul Universitar
  • Omul saptamanii
  • Opinii
  • Politica si Administratie
  • Sport
  • Turism

Ionuţ Stanimir, şeful Comunicării din BCR: „Funcţionara a contrafăcut semnătura clientului”

Ionuţ Stanimir, şeful Comunicării din BCR:  „Funcţionara a contrafăcut semnătura clientului” 3
byJurnal de Arges
8 ani ago
in Dezvaluiri

Ionuţ Stanimir, şeful Comunicării din BCR:  „Funcţionara a contrafăcut semnătura clientului” 4# Noi amănunte în scandalul fraudei de la BCR Găvana # Numele funcționarei care a furat 9500  euro din contul unui client este Daniela Pătru # Jurnalul a aflat că femeia este și datoare la întreținere cu peste 200 milioane lei vechi # Conducerea băncii spune că nu poate avea înțelegere pentru o asemenea faptă și că a făcut plângere penală împotriva fostei angajate # BCR a acoperit imediat prejudiciul soților Moise, clienții păgubiți de fapta Danielei Pătru. În numărul trecut, Jurnalul de Argeș a publicat un material despre cea mai recentă fraudă bancară descoperită în urmă cu circa o săptămână la BCR Pitești, agenția Găvana, chiar de către păgubiți, soții Moise, care se întorceau de la muncă din Spania. Cazul este deja al treilea petrecut numai la agențiile BCR din județul Argeș, primele două fiind la sucursala Câmpulung și despre care ziarul nostru a scris la vremea respectivă. Soții Moise au făcut plângere penală după ce au constatat, la întoarcerea în țară, că din contul bancar le lipsește suma de 9500 de euro. Banii  dispăruseră încă de la începutul acestui an. Funcționara bănuită de fraudă, Daniela Pătru, demisionase din cadrul agenției din Găvana a BCR Pitești chiar la începutul anului, cu mult înainte de a-i fi descoperită isprava.

„A profitat de părăsirea  postului ca să își ascundă fapta”

Poliția argeșeană, prin Serviciul de Investigare a Fraudelor, a început cercetarea cazului în urma plângerii penale formulate de soții Moise. Potrivit unui comunicat de presă transmis de către BCR în cursul săptămânii trecute, soții Moise au fost despăgubiți de către bancă. „Banca nu tolerează asemenea comportament la angajați și, clar, nu vrea să sufere clienții săi”, a declarat pentru ziarul nostru Răzvan Cătălin Cheșcu, director executiv la agenția BCR unde s-a petrecut tărășenia. Ionuț Stanimir (foto), de la Departamentul de Comunicare cu Mass-Media al BCR-central ne-a asigurat că banca s-a constituit parte civilă împotriva funcționarei anchetate și că va face demersuri pentru a-și recupera prejudiciul. „Fosta angajată a profitat de părăsirea postului pentru a ascunde fapta sa; odată ce am fost sesizați am demarat investigații interne și am returnat banii clienților în aceeași zi în care s-a descoperit situația. Pentru astfel de incidente, care contravin flagrant regulamentelor băncii, nu putem avea niciun fel de înțelegere, vom face plângere penală în vederea urmăririi în justiție și a recuperării prejudiciului. Clientul a realizat că situația s-a datorat în întregime gestului nesăbuit al fostei angajate; acesta își păstrează economiile în continuare în siguranță la BCR.”, este punctul de vedere oficial al BCR vizavi de cele întâmplate. Reprezentantul Departamentului de Comunicare ne-a mai spus că „modul de operare al fostei angajate a fost cel clasic, utilizat în cazuri similare, și anume prin contrafacerea semnăturii clientului”.

Deși datori la întreținere, soții Pătru circulă cu un BMW

Am căutat-o pe fosta funcționară, Daniela Pătru, de la BCR Găvana chiar la domiciliu, pentru a afla care este poziția sa față de acuzațiile ce i se aduc, însă nu a dat curs demersurilor noastre pentru a-și motiva gestul sau de a se apăra în vreun fel. Ba chiar s-a zăpăcit de tot, atunci când redactorul Jurnalului și-a declinat calitatea și i-a spus pentru ce a căutat-o. Nu am părăsit însă imobilul din cartierul Nord, unde locuiește funcționara acuzată de fraudă, înainte de a arunca o privire pe tabelul cu cheltuielile la întreținere. În topul datornicilor, cu peste 200 de milioane de lei vechi datorie la întreținere, se afla chiar familia sa. În mod firesc, ne-am gândit că este posibil ca situația materială a familiei să fie una precară, de unde și uriașa datorie către Asociația de proprietari. Dacă tot eram în zonă, ne-am gândit că locatarii ar putea să ne dea mai multe indicii despre vecinii lor rău-platnici, familia Pătru. Așa am aflat că apartamentul este proprietatea socrilor Danielei Pătru și că dânsa locuiește împreună cu soțul și cei doi copii în apartamentul cu 4 camere. I-am întrebat pe vecini dacă îi cunosc pe tinerii soți Pătru ca fiind cu o situație materială precară, iar aceștia ne-au spus că, dimpotrivă, sunt văzuți circulând într-un autoturism BMW.

Alexandru Titus, preşedintele Asociaţiei de locatari, unde locuieţte Daniela Pătru: „Familia Pătru are datorii de 22.263 lei la întreţinere”

Ionuţ Stanimir, şeful Comunicării din BCR:  „Funcţionara a contrafăcut semnătura clientului” 5Se pare însă că soții Pătru s-au băgat în tot felul de datorii, credite, despre care nu se știe dacă le-au achitat sau cum le vor achita. Am contactat și administratorul asociației de proprietari, dna Mariana Voinea, pe care am întrebat-o de datoria mare pe care o au la întreținere împricinații. Astfel am aflat de la domnia sa că există o hotărâre definitivă ce urmează să fie pusă în executare împotriva familiei Pătru, pentru recuperarea debitelor. Și președintele asociației de proprietari, dl Alexandru Titus, ne-a confirmat cele spuse de administrator și chiar ne-a și arătat sentința investită cu formulă executorie și tabelul cu cheltuielile la întreținere, în care soții Pătru figurează, într-adevăr, cu un total de 22.263 lei (222 milioane lei vechi).
Adriana Gândilă

Distribuie!

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required


Related Posts

demeter istvan andras
Actualitate

E condamnat definitiv de un an, dar este în continuare director în TVR și membru în CA la Radioul Public

08/03/2021 - 12:24
trafic de migranți
Actualitate

Vâlcea. Trafic de migranți în pandemie.

05/03/2021 - 15:09
Gata, dosarul penal a ieşit din Camera Preliminară! /Controversatul Stelian Crăciun, trimis în judecată pentru cinci infracţiuni 6
Actualitate

Gata, dosarul penal a ieşit din Camera Preliminară! /Controversatul Stelian Crăciun, trimis în judecată pentru cinci infracţiuni

05/03/2021 - 10:36
Un lider de legendă iese din scena sindicală / Ion Iordache: „În câteva săptămâni, mă retrag total de la Dacia” 7
Actualitate

Un lider de legendă iese din scena sindicală / Ion Iordache: „În câteva săptămâni, mă retrag total de la Dacia”

05/03/2021 - 10:34

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de confidentialitate.


  • Mineritul din România îşi ascultă prohodul european
  • Controlul curbei randamentelor, ultima redută a marilor bănci centrale
  • Edilii din teritoriu avertizează asupra fraudării fondurilor europene
  • PROFIT ÎN URCARE PE 2020 Bursa din Londra creşte dividendul
  • PENTRU A ŞASEA LUNĂ CONSECUTIV BNR nu a cumpărat titluri de stat din piaţa secundară, în februarie
  • Din nou despre statul de drept
  • BCR: "Activitatea economică a accelerat în februarie şi a ajuns la 92% dintr-o lună pre-criză"
  • DUPĂ PRIMA SĂPTĂMÂNĂ DE LA LANSAREA OFERTEI Interes scăzut pentru titlurile Fidelis, faţă de oferta anterioară
  • ALINA MIHAELA TOMA, PREŞEDINTELE FGCR IFN: "Femeile care vor să performeze şi să-şi asume noi responsabilităţi au toate şansele să reuşească"

Next Post
SC Apă-Canal a tocat încă 200 de miliarde pentru consultanţă şi servicii de măsurare a vibraţiilor 8

SC Apă-Canal a tocat încă 200 de miliarde pentru consultanţă şi servicii de măsurare a vibraţiilor

  • Contact
  • Confidențialitate
  • Cookies

Redacție

  • Redactor șef: Gabriel Grigore;
  • Manager: Cristian Vasile;
  • Director economic: Claudia Sima;
  • Secretar general de redacţie: Alina Crângeanu;
  • Senior editor: prof. dr. Cornel Carp, avocat Maria Cristina Leţu, doctor în Drept;
  • Redacţia: Marius Ionel, Cornel Drăghici, Cătălin Ion Butoiu, Mari Tudor, Izabela Moiceanu, Marian Staicu, Cristina Simion;
  • Corectură: Corina Grigore;
  • Grafică: Bogdan Pintilie;
  • DTP și procesare imagine: Cristian Radu.

Contact:

  • e-mail: jurnaldearges@gmail.com
  • Tel: 0248.221774
  • Fax Contabilitate: 0248.223271

 

TRAFIC

© 2020 Jurnal de Argeș - partener în rețeaua PressHub.

No Result
View All Result
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF

© 2020 Jurnal de Argeș - partener în rețeaua PressHub.