O româncă stabilită în Chicago trăieşte coşmarul vieţii ei. După ce şi-a pierdut soţul acum mai puţin de doi ani, un incendiu violent i-a luat şi băieţelul de doar 6 ani. Apartamentul în care locuiau a fost curpins de flăcări. Tânăra este în stare critică la spital după ce a făcut eforturi supraomeneşti să îşi salveze copilul.
Incendiul a izbucnit vineri, aproape de orele prânzului, într-un bloc de apartamente din North Side, Chicago, la primul etaj al clădirii, acolo unde Simina locuia cu cei doi copii ai săi. Milan, băieţelul de 6 ani, a rămas acasă pentru că era răcit. Din răsputeri a încercat mama să îl salveze, nu a avut nicio şansă. Flăcările au cuprins clădirea într-o fracţiune de secundă, iar scările s-au prăbuşit. Prietenele ei din Chicago povestesc îngrozite momentul.
Citește și: Accident în Argeş. Maşină răsturnată la Băbana
Până la sosirea pompierilor, eforturi disperate au făcut şi vecinii. Dar nu au reuşit să intre în casă din cauza fumului dens. Probleme au avut şi echipajele de salvare. Doi dintre cei peste 100 de pompieri veniţi să stingă flăcările s-au rănit pe scări când încercau să îl salveze pe băieţel.
Simina a suferit şi ea arsuri grave. Acum este internată în stare critică. Cel de-al doilea copil este în afara oricărui pericol. La momentul tragediei, micuţul nu era acasă. Este a doua tragedie pe care românca o trăieşte în mai puţin de doi ani. Soţul ei a murit acum un an de zile.
Până să se stabilească în America, în urmă cu mai bine de 10 ani, Simona Contraş a fost actriţă la Teatrul Naţional din Sibiu, acolo unde a făcut şi facultatea. Şi-a continuat cariera în Chicago, unde era celebră în comunitatea de români de acolo şi nu numai.
Citește și: Video. Accident grav la Piteşti. Două persoane carbonizate într-o maşină răsturnată
0 Comentarii