Începând cu data de 25 aprilie, de Izvorul Tămăduirii, o copie a Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului “Axion Estin” se află, spre închinare, la Biserica Domnească din Curtea de Argeș.
Această icoană deosebită a fost adusă de la Mănăstirea Protaton din Sfântul Munte Athos, pentru ca toți credincioșii să se poată bucura de ocrotirea și binecuvântarea Maicii Domnului.
Citește și Izvoarele tămăduirii din Argeș, luate astăzi cu asalt de credincioși. Cum a fost la Curtea de Argeș
Icoana a fost sfințită după toate canoanele athonite, astfel: a fost așezată în Sfântul Altar al bisericii; a fost atinsă de cele șapte icoane făcătoare de minuni din Mănăstirea Vatopedu și de sfintele moaște de acolo;a fost dusă în Altarul Mănăstirii Protaton din Karyes, unde a fost sfințită chiar de icoana originală “Axion Estin”, arată Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.
0 Comentarii