Operațiunile de repatriere a cetățenilor blocați în Orientul Mijlociu sunt afectate de escaladarea conflictului din regiune. Un avion charter operat de Air France, trimis pentru a aduce acasă cetățeni francezi din Emiratele Arabe Unite, a fost nevoit să se întoarcă din drum joi, după ce în zonă au fost lansate rachete.

Ministrul francez al Transporturilor, Philippe Tabarot, a declarat că decizia a fost luată din motive de securitate, pe fondul tensiunilor militare care continuă să se intensifice în regiune. Oficialul a subliniat că incidentele demonstrează cât de complicate au devenit misiunile de evacuare în contextul actual.
Sirene și evacuări pe principalul aeroport al Israelului
În aceeași zi, momente de panică s-au înregistrat și pe aeroportul Aeroportul Ben Gurion din apropiere de Tel Aviv. Pasagerii aflați într-o aeronavă au fost evacuați de urgență după ce au fost activate sirenele de alarmă, semnalând un nou atac cu rachete lansate de Iran.
Autoritățile israeliene au activat imediat procedurile de securitate, în timp ce spațiul aerian al țării rămâne în mare parte închis. Decizia de suspendare a zborurilor a fost luată după ce Israel și Statele Unite au lansat recent operațiuni militare împotriva Iranului, iar Teheranul a răspuns cu salve de rachete.
Zeci de mii de israelieni, blocați în străinătate
Închiderea traficului aerian a lăsat peste 150.000 de cetățeni israelieni blocați în afara țării. Compania aeriană națională El Al pregătește o amplă operațiune de repatriere imediat ce spațiul aerian va fi redeschis.
Ministrul Transporturilor din Israel, Miri Regev, a anunțat că redeschiderea aeroporturilor va avea loc treptat, în funcție de evoluția situației de securitate. Autoritatea aviației civile, condusă de Shmuel Zakay, lucrează deja cu companiile aeriene pentru a pregăti reluarea zborurilor.
Planuri pentru zboruri din trei continente
După reluarea operațiunilor aeriene, El Al intenționează să organizeze curse speciale din mai multe orașe importante. În Statele Unite, zborurile ar urma să plece din New York, Miami și Los Angeles. În Asia, sunt vizate aeroporturile din Bangkok și Phuket.
În Europa, lista destinațiilor include orașe precum Atena, Roma, Paris, Londra, Amsterdam sau București.
Până atunci, însă, zborurile de evacuare rămân extrem de fragile, iar fiecare misiune depinde de evoluția situației militare din Orientul Mijlociu.



0 Comentarii