Web Analytics
scris duminică, 04.04.2021

Gabi Luncă a murit. Încă un nume mare al muzicii lăutărești răpus de COVID 19, după Nelu Ploieșteanu și Cornelia Catanga

Încă un nume mare al muzicii lăutărești a murit, vineri noaptea. Gabi Luncă a decedat, la vârsta de 83 de ani, la Spitalul din Ilfov, după ce s-a infectat de COVID-19 în urmă cu două săptămâni.

Citește și: „Cornelia Katanga a știut că va muri!”

Fiica artistei, Rebeca Onoriu, a anunțat decesul mamei sale în noaptea de vineri spre sâmbătă pe pagina sa de Facebook.

„După 23 ani, din nou împreună! Cântă împreuna Celui pe care L-au iubit și L-au slujit o viață întreagă! O să ne revedem…”, a scris Rebeca Onoriu, în dreptul unei fotografii în care sunt Gabi Luncă și acordeonistul Ion Onoriu, cel cu care marea voce a muzicii lăutărești și populare s-a căsătorit în 1964.

Ion Onoriu a murit în urmă cu 23 de ani, în 1998.

Articol preluat din Presshub, platforma jurnaliștilor în serviciu public

Citește articolul complet pe G4Media

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...