Protestul funcționarilor de la Prefectura Argeș, o premieră, pentru că până acum bugetarii nu prea au avut tupeul să își înfrunte șefii social democrați, a fost o reușită, în sensul că salariații au putut să își facă auzite doleanțele. Chiar dacă, Olguța, ministrul Administrației și Internelor, șefa de la București, carevasăzică, nu dă semne să se lase înduplecată de durerile celor din prefecturi, ba chiar, la un semn, colegii ei, parlamentari din Camera Deputaților, au votat în bloc împotriva amendamentului care le-ar fi rezolvat problema (care parlamentari, apropo, vor fi reclamați la Consiliul Național și la CEDO pentru discriminare). Focul la Prefectura Argeș ardea mocnit, de ceva timp, încă de când bugetarii de la etajele de mai sus, de la Consiliul Județean adică, și-au tras salarii duble față de ale lor. Cu un nume predestinat, Sindicatul „Egalitatea” a luat ființă anul trecut, la acel moment, colegii din țară nearătându-se prea interesați de a-și face și ei un sindicat. Acum însă, după răsunetul de la Pitești, funcționarii prefecturilor din țară i-au sunat pe liderii sindicatului de la Prefectura Argeș pentru a-i întreba cum pot deveni și ei, membri. Așa că „Egalitatea” are toate șansele să își mărească rândurile.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/25/2-mese-zilele-campulungului-1564-300x172.jpg)
Preparate de boierime la Zilele Câmpulungului
Prețurile au fript mai rău ca frigăruile De la Primărie până la capătul neterminat al Bulevardului...
0 Comentarii