Pe 15 decembrie 2021, a avut loc la Primăria Municipiului Pitești conferința de finalizare a proiectului ”Simplificarea procedurilor administrative pentru cetățenii municipiului Pitești” finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014–2020, Axa prioritară 2 – Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente.
În urma implementării proiectului au fost obținute următoarele rezultate:
-Implementare portal servicii electronice și modul bugetare participativă pentru cetățeni;
-Schimb de experiență cu autorități / instituții / organisme ale administrațiilor Uniunii Europene;
-Retrodigitalizarea documentelor tradiționale aflate în arhiva instituției;
-Plan de comunicare privind atragerea utilizatorilor vizați la serviciile electronice oferite;
-Instruirea unui număr de 25 de salariați din cadrul instituției în domeniul planificării strategice.
Portalul de servicii poate fi accesat de pe site-ul www.primariapitesti.ro, secțiunea Servicii Online – ePortal: https://eportal.primariapitesti.ro/ , serviciile disponibile fiind:
-Obținere Certificat de Nomenclatură stradală;
-Autorizații transport greu;
-Autorizație taxi;
-Viză anuală taximetrie;
-Cazier profesional taxi;
-Sesizări online – harta incidentelor;
-Autorizație privind desfășurarea activităților economice;
-Cerere ocupare domeniu public (acord pentru utilizarea temporară a locurilor publice în scopul desfășurării de activități comerciale);
-Înștiințarea începerii lucrărilor de construire/desființare;
-Înștiințarea terminării lucrărilor de construire/desființare.
Citește și PITEȘTI. A fost instituit un nou sens unic de circulație
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă consolidarea capacității administrative a Municipiului Pitești prin simplificarea măsurilor adresate cetățenilor și îmbunătățirea procesului decizional, a planificării strategice și execuției bugetare.
Scopul proiectului a constat in consolidarea capacității administrative a Municipiului Pitești prin crearea unui portal de servicii electronice, a unui modul de bugetare participativa, retrodigitalizarea documentelor din cadrul institutiei si dezvoltarea competentelor si abilitatilor personalului de conducere și execuție din Primăria Municipiului Pitești. Valoarea totală a proiectului este de 3.995.941,20 lei, din care valoarea cofinanțării Uniunii Europene în sumă de 3.396.550,05 lei.
0 Comentarii