Maestrul coregraf Dorin Oancea, unul dintre cei mai reprezentativi din România, a murit în luna noiembrie 2019, la 76 de ani. Numele său se leagă de succesul național și internațional al Ansamblului folcloric „Dorul” din Pitești. În memoria lui, în perioada 14-16 august a avut loc prima ediție a evenimentului International Folk Dance Festival „Dorin Oancea”. Au participat peste douăzeci de grupuri de pe cinci continente. Concursul a fost organizat în cadrul FIDAF – Federația Internațională a Festivalurilor de Dans și a fost transmis live pe Facebook și Youtube.
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii