scris duminică, 30.06.2024

FC Argeş, egal în primul amical. Ce a spus Dică după meci

Sâmbătă, 29 iunie, la Albota, FC Argeș și FC Muscelul Câmpulung au fost egale, scor 1-1, în primul meci amical din această perioadă de vară. Antrenorii Nicolae Dică și Costin Lazăr au împărțit loturile în câte două echipe, pentru a-i testa pe toţi jucătorii.

Citeşte şi: Vasile Florescu: „Cel mai bun fotbalist al țării n-a fost Hagi, ci Dobrin”

Alb-violeții au marcat în minutul 12, prin Vlad Morar, dintr-un penalti acordat după un fault în careu asupra lui Dima. Muscelul a restabilit egalitatea spre finalul primei reprize (minutul 40), Stancu învingându-l pe Oncescu cu un șut din careu.

Tot în prima repriză, Argeşul a mai avut un şut în bară, de la 18 metri (Zaharia), iar după pauză, alte trei mari ocazii de gol, prin Marco Dică, Patrick Dulcea şi Yanis Pîrvu. Iată şi echipele aliniate, potrivit argesfc.ro.

FC Argeș, prima repriză: Oncescu – Borța, Tudose (cpt), Ghiocel, Rădescu – Dinoci, Petrescu, Zaharia, Dima – Mitoi, Morar. A mai intrat Ailenei.

FC Argeș, a doua repriză: Straton – Tofan, Pătrășcoiu, Orozco, Briceag – Dică, Doukoure, Șerban, Dulcea – Pîrvu, Buhăcianu. Rezerve: Ciuciulete, Stoica, Oprescu.

FC Muscelul Câmpulung, prima repriză: Voicu – Stelea, Gîsă, Sanda, Cacior – Jenaru, Ntamack, Ciaccio, Ghiță – Stancu, Fourrier.

FC Muscelul Câmpulung, a doua repriză: Bălănică – Bădulescu, Popovici, Coman, Simon – Ion, Alima, Longher, Dumitrescu – Brumă, Ciurea. Rezerve: Niță, Ene.

Citeşte şi: FC Argeș a transferat un junior. Se numește Rareș Andrei Butnărașu…

Nicolae Dică a spus la final că e mulţumit de jocul elevilor săi, dar că e nevoie de mai multă eficiență în atac. ”Trebuie concentrare mai mare la finalizare” – a declarat Dică, potrivit sursei citate, menţionând că mai are nevoie de câţiva jucători cu experienţă.

Următorul meci de verificare este programat vineri, 5 iulie, de la ora 11, tot la Albota, FC Argeș urmând a o întâlni pe LPS HD Clinceni, echipă de liga a treia.

(sursa foto: argesfc.ro)