scris miercuri, 23.10.2024

FC Argeș Basketball a fost învinsă de CSM Oradea, în FIBA Europe Cup

În această seară, FC Argeș Basketball a pierdut confruntarea disputată în turul al treilea din FIBA Europe Cupe. Piteștenii au fost învinși de CSM Oradea, în deplasare, cu 78-72.

Primul sfert a fost început foarte bine de echipa din Pitești. Pricea a înscris prima aruncare de trei puncte a partidei, iar Allen și Dokovic au dus echipa oaspete la un avantaj de trei posesii cu două minute înainte de finalul sfertului.

În partea secundă, echipa antrenată de Cristian Achim a revenit cu un tonus proaspăt de la cabine, iar pe final s-a dezlănțuit. Echipa antrenată de Nebojsa Vidic a arătat semne de revenire în mai multe momente, dar în final a cedat cu 78-72.

Cel mai eficient om al Piteștiului a fost Corey Allen, cu 24 de puncte și 5 pase decisive, în timp ce Christian Jones a contabilizat 11 puncte și 6 recuperări.