FC Argeș a învins FC Voluntari cu 2-1

de | 30.10.2020 21:31 | Actualitate, Sport

FC Argeș continuă seria bună, de când Ionuț Moșteanu l-a înlocuit pe banca  tehnică pe Ionuț Badea. A învins în această seară acasă, pe stadionul Nicolae Dobrin, cu 2-1 pe FC Voluntari. (1-0 la pauză). Cu 7 puncte obținute din 9 posibile, aferente ultimelor trei runde, alb violeții par să-și fi găsit o cadență care să le permită supraviețuirea în prima ligă. Au marcat: Meza Colli 33, R. Grecu 55 / I. Gheorghe 66 – penalty. FC Argeș a fost foarte ofensivă în prima repriză, având cel puțin trei ocazii de a înscrie, în afara golului reușit de Meza Colli. Primarul Cristian Gentea mi-a spus, după înscrierea primului gol, că apreciază la Moșteanu că a avut curajul să înceapă meciul cu trei jucători sub 21 de ani în primul unsprezece, spre deosebire de Ionuț Badea care schimba jucătorul introdus pe regula Under 21, încă din primul minut. “Felicitări alb-violeților pentru victoria cu Voluntari! FC Argeș își continuă parcursul bun din ultima perioadă, iar astăzi, alb-violeții au reușit să învingă pe Voluntari cu scorul de 2-1. Pentru succes, țin să felicit jucătorii ce au întrat în teren, dar și staff-ul tehnic. Mă bucur de faptul că încrederea acordată lui Ionuț-Codruț Moșteanu este răsplătită în continuare. Din trei jocuri cu Moșteanu – principal, avem două victorii și un egal.

A fost din nou un duel în care jucătorii noștri au arătat determinare și atitudine, iar acest lucru sper să fie apreciat și de adevărații suporteri alb-violeți”, a fost mesajul de la final al primarului Gentea, care a participat la meci împreună cu sponsorul Viorel Tudore. La meci au fost, de asemenea, Nicolae Dică și Ion Antone. (G.G)