Web Analytics
scris marți, 29.04.2025

Explozie la Laboratorul de testare a armamentului, pe şoseaua de centură a Bucureştiului. O femeie de 47 de ani, tehnician civil, a murit 

O explozie s-a produs, marţi, la Laboratorul artileristic al Armatei, aflat în zona şoselei de centură a Bucureştiului. Primele informaţii arată că deflagraţia a fost urmată de un incendiu. O femeie de 47 de ani, tehnician civil, a murit.

Explozie la Laboratorul de testare a armamentului, pe şoseaua de centură a Bucureştiului.  O femeie de 47 de ani, tehnician civil, a murit 

Ministerul Apărării anunţă că, marţi, în jurul orei 14.00, în incinta Laboratorului artileristic al Armatei, din localitatea Pantelimon, judeţul Ilfov, a avut loc o explozie, urmată de un incendiu, în urma căreia şi-a pierdut viaţa un angajat civil al unităţii.

Citește și Ceremonial militar-religios la Pitești, de Ziua Veteranilor

 ”Deflagraţia s-a produs în timp ce persoana de sex feminin, în vârstă de 47 de ani, încadrată pe funcţia de tehnician din anul 2019, efectua analize fizico-chimice la materiale explozibile şi pirotehnice. Conform procedurilor, a fost apelat Serviciul de urgenţă 112, la faţa locului intervenind efective ale ISU Bucureşti-Ilfov, cu mijloace specifice, care au lichidat incendiul în circa 35 de minute”, a transmis MApN.

Ministerul a precizat că incidentul va fi cercetat de Parchetul Militar Bucureşti şi de o comisie condusă de comandantul unităţii.

 ”Conducerea Ministerului Apărării Naţionale îşi exprimă regretul pentru decesul angajatului laboratorului şi este alături de familia îndoliată”, a transmis Ministerul Apărării.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Investiţii de milioane la Lereşti

Recent declarată stațiune turistică, localitatea Lerești beneficiază de o expansiune nemaiîntâlnită a domeniilor turistic, economic și...