scris vineri, 05.07.2024

EURO 2024. Spania merge în semifinale după ce a învins Germania. Golul victoriei, în ultimul minut de prelungiri

Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după ce a învins gazda turneului, Germania. Ibericii s-au impus dramatic, 2-1, după prelungiri, grație unui gol marcat în minutul 119. Primul gol a fost dat de Spania în min 51: Dani Olmo marchează cu un șut din interiorul careului, central, după o pasă excelentă primită de la Yamal.  În min. 89, gol Gemania: Wirtz marchează din șase metri, bară-gol, după o recentrare a lui Kimminch. Spania va înfrunta în semifinale învingătoarea meciului Portugalia – Franța.

Spania are victorii pe linie în partidele de la EURO 2024: 3-0 cu Croația, 1-0 cu Italia, 1-0 cu Albania și 4-1 cu Georgia, iar multă lume o vede principala favorită la câștigarea turneului final. De partea cealaltă, echipa gazdă Germania a impresionat în victoria de la debut, cu Scoția, 5-1, pentru ca apoi să reducă motoarele în meciurile care au urmat: 2-0 cu Ungaria, 1-1 cu Elveția și 2-0 cu Danemarca.

Spania are 3 titluri europene în vitrină, primul fiind adjudecat in 1964, iar următoarele au venit consecutiv în 2008 si 2012, în poate cea mai buna perioada din istoria naționalei Spaniei. La ultimul campionat european, reprezentativa iberică o avut prestație bună și a pus mâna pe medaliile de bronz. „Furia Roja” a câștigat ultimele 10 meciuri, cu o medie de 3,1 goluri pe meci. Are o medie de 65,4% posesie, iar Alvaro Morata este cel mai bun marcator în acest interval, cu 5 goluri, urmat de Ferran Torres cu 4.

Germania este la prima sa prezență în sferturile de finală la un turneu major pentru întâia oară de la Euro 2016 încoace. Va fi cel de-al 19-lea sfert de finală al Germaniei la turnee finale, Cupa Mondiala (14) si EURO (5), cele mai multe dintre națiunile europene la aceste două turnee majore. La Euro 2020 a fost eliminata în optimi de Anglia cu scorul de 2-0. Are 3 titluri continentale in palmares câștigate în 1972, 1980 si 1996.