scris duminică, 30.06.2024

EURO 2024: Elveția și Germania sunt primele echipe calificate în Sferturi

Din cele șaisprezece echipe ajunse în optimi la EURO, doar opt vor continua parcursul spre trofeu. Primul meci din Optimi s-a disputat între campioana europeană en titre, Italia și Elveția, una dintre echipele care au arătat deja că sunt într-o formă bună. Surpriza s-a scris rapid, după ce elvețienii au marcat în minutele 37 și 46, prin Freuler și Vargas. Cu acest 2-0, Elveția merge în sferturi, iar campioana se întoarce acasă, neașteptat de repede.

De la ora 22:00, țara gazdă, Germania, a revenit pe teren, pentru confruntarea cu Danemarca. Într-un meci întrerupt pentru câteva minute din cauza ploii puternice, nemții s-au impus prin golurile marcate în cea de-a doua repriză, prin Havertz și Musiala, în minutele 53 și 68. Germania a devenit cea de-a doua echipă calificată în sferturi.

Două noi meciuri în această seară

Super etapa Optimilor merge mai departe! De la ora 19:00, duminică, Anglia va da piept cu Slovacia, iar de la ora 22:00, Spania se confruntă cu Georgia pentru un loc în sferturi.

Programul complet al Optimilor: 30 iunie: Ora 19.00: Anglia – Slovacia (Gelsenkirchen); Ora 22.00: Spania – Georgia (Köln); 1 iulie: Ora 19.00: Franța -Belgia (Düsseldorf); Ora 22.00: Portugalia – Slovenia (Frankfurt); 2 iulie: Ora 19:00: România – Olanda (München); Ora 22:00: Austria – Turcia (Leipzig)