scris marți, 30.07.2024

Echipa feminină a României la gimnastică, locul 7 în finala de la Jocurile Olimpice

Echipa feminină a României la gimnastică artistică, formată din Amalia Ghigoarță, Ana Bărbosu, Lilia Cosman, Preda Andreea și Sabrina Maneca-Voinea, a ocupat locul 7 în finala olimpică. Aurul olimpic a fost luat de Statele Unite ale Americii.

Amalia Ghigoarță a început concursul la sol și a fost notată de arbitri cu 13.133. Ana Maria Bărbosu și-a făcut exercițiul la sol și a primit nota 13.566, iar Sabrina Maneca-Voinea 13.900. Echipa feminină a României se află pe locul 6 după prima rotație cu 40.599 de puncte. Statele Unite ale Americii ocupă primul loc, cu 44.100 de puncte.

Lilia Cosman a fost prima la sărituri și a primit nota 13.433. Ana Maria Bărbosu a fost notată cu 13.933, iar Sabrina Maneca-Voinea a primit nota 13.633. Echipa feminină a României se află pe locul 5 după a doua rotație cu 81.598 de puncte. Pe primul loc a rămas America, cu 87.432 de puncte.

Lilia Cosman a primit nota 13.133 la paralele, Amalia Ghigoarță a fost notată cu 13.333 pentru evoluția ei de la paralele, iar Ana Bărbosu a avut ratare la paralele, după ce a căzut de pe aparat la o întoarcere. A primit 12.433. Cu o ratare la paralele, România a căzut pe locul 7 după a treia rotație, cu un punctaj de 120.497. Americancele sunt pe primul loc, cu 129.131, urmate de Italia (125.529) și de Marea Britanie (124.164).

Amalia Ghigoarță a ratat la bârnă și a primit nota 12.500. Ana Bărbosu a primit doar 12.700 pentru evoluția la bârnă, fiindu-i scăzută punctajul pentru dificultatea exercițiului la 4.900. Sabrina Maneca-Voina a încheiat concursul pentru România, obținând 13.800 pentru evoluția de la bârnă. Fetele noastre au avut același scor ca în calificări, 159.497.

Ultima finală olimpică în care a luptat echipa României a fost în 2012, la Londra. Atunci, fetele noastre au luat medalia de bronz.