Două femei din Columbia au fost exploatate sexual de doi români, în perioada aprilie – noiembrie 2024. Aceştia le-ar fi forţat să se prostitueze în Marea Britanie şi în România, folosit violenţa fizică şi psihică. Victimele erau urmărite prin sisteme de localizare, iar clienţii erau racolaţi de pe site-uri de profil.
Citește și: Două persoane au murit și sute au fost arestate după ce PSG a câștigat Liga Campionilor
”La data de 1 iunie 2025, poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Cluj-Napoca, împreună cu procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Cluj, au documentat activitatea infracţională a 2 persoane, de 44 şi 47 de ani, cercetate pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de persoane”, a transmis, luni, IPJ Cluj.
Potrivit poliţiştilor, în anul 2024, persoana de 47 de ani ar fi recrutat, din Columbia, două persoane vătămate, pe care le-ar fi transportat şi adăpostit, în diverse locaţii din Marea Britanie şi ulterior din România, în scopul exploatării sexuale.
0 Comentarii