Una dintre cele mai faimoase atracții turistice ale Romei intră într-o nouă eră. Începând cu 1 februarie, accesul lângă celebra Fontana di Trevi va fi condiționat de achitarea unei taxe de 2 euro, o măsură menită să reducă supraaglomerarea și să protejeze monumentul.

Turiștii care vor să se apropie de celebra fântână barocă, inclusiv pe treptele unde tradiția spune că trebuie aruncată o monedă pentru îndeplinirea unei dorințe, vor avea nevoie de bilet zilnic, valabil între orele 09:00 și 22:00. Piața Trevi rămâne însă deschisă gratuit, astfel că fântâna poate fi admirată în continuare de la distanță, fără costuri.
Primăria capitalei italiene susține că decizia vine pe fondul presiunii uriașe exercitate de turismul de masă: în perioadele de vârf, zona este invadată zilnic de zeci de mii de vizitatori. Potrivit primarului Roberto Gualtieri, doar în 2025, până la începutul lunii decembrie, aproape nouă milioane de persoane au trecut prin perimetrul Fontanei di Trevi.
Accesul rămâne gratuit pentru locuitorii Romei și ai zonei metropolitane, pentru copiii sub 5 ani, precum și pentru persoanele cu dizabilități și însoțitorii lor. Măsura face parte dintr-un plan mai amplu al autorităților de a introduce taxe și la alte obiective culturale până acum gratuite, cu scopul de a finanța conservarea patrimoniului.
Municipalitatea estimează că noul sistem ar putea aduce venituri anuale de aproximativ 6,5 milioane de euro, bani care vor fi reinvestiți în protejarea siturilor istorice. Fontana di Trevi, simbol etern al Romei și decor celebru al filmului La Dolce Vita, devine astfel un exemplu clar al luptei orașului cu efectele turismului excesiv.




0 Comentarii