Web Analytics
scris miercuri, 30.07.2025

DGA. Un polițist a refuzat o mită de 100 de euro de la un șofer de autocar

Miercuri, 30 iulie, un agent de poliție rutieră din cadrul IPJ Mehedinți a sesizat telefonic DGA Mehedinți cu privire la săvârșirea unei infracțiuni de corupție.

DGA. Un polițist a refuzat o mită de 100 de euro de la un șofer de autocar

Potrivit unui comunicat de presă al DGA Mehedinți, în jurul orei 7:10, aflându-se pe DN6, pe raza municipiului Drobeta Turnu Severin, agentul de poliție a oprit în trafic un autocar condus de un cetățean bulgar care nu poseda permis auto valabil pentru categoria D.

Citește și: Argeș. Șofer de camion amendat cu 9.000 lei pentru că și-a bruiat tahograful

La verificarea documentelor, conducătorul auto a oferit suma de 100 de euro în scopul de a nu fi luate măsurile legale ce se impuneau. Fapta a fost înregistrată audio-video cu dispozitivul body-cam aflat în dotarea polițistului.

Prin urmare, a fost sesizat Parchetul de pe lângă Tribunalul Mehedinți, iar polițiștii din cadrul SJA Mehedinți, în baza delegării procurorului de caz, s-au deplasat la fața locului unde au procedat la constatarea infracțiunii flagrante.

În cauză a fost dispusă începerea urmăririi penale in rem sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de dare și luare de mită, cercetările fiind continuate pentru lămurirea tuturor împrejurărilor situației de fapt.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită