Miercuri, 5 noiembrie, ofițerii de poliție judiciară ai DGA Vaslui, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui, au efectuat două percheziții (la sediul unui post de poliție și la domiciliul unui agent de poliție) în cadrul unui dosar de luare de mită, dare de mită, trafic de influență și fals intelectual.

Citește și: (Video) 20 de percheziții în Argeș legate comerțul cu mașini second-hand. Prejudiciu uriaș!
Citește și: Patru argeșeni au ajuns în arest după ce au lovit un negustor la tarabă
Potrivit unui comunicat al DGA Vaslui, În cauză s-a reținut faptul că, începând cu luna mai 2025, un agent de poliție din cadrul IPJ Vaslui ar fi pretins pentru sine suma de 4.000 de lei, din care ar fi primit 2.300 de lei, de la o persoană fără calitate specială, pentru a soluționa favorabil un dosar penal deschis pe numele acesteia.
Totodată, la 29 septembrie 2025, același agent de poliție ar fi pretins de la aceeași persoană o sumă nespecificată de bani, motivând că banii îi sunt necesari pentru a cumpăra și oferi o atenție procurorului de caz.
În urma probatoriului administrat, procurorul de caz a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore a agentului de poliție vizat în cauză, iar față de persoana fără calitate specială a fost luată măsura controlului judiciar.
Citește și: Accident mortal la Drăganu, în Argeș!




0 Comentarii