Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, rămâne fără posibilitatea de a face angajări și promovări la Facultatea de Teologie de la Universitatea „Ovidius”. Hotărârea a fost dată de sinodul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei, informează Mediafax.

Mitropolia Munteniei și Dobrogei i-a retras dreptul lui IPS Teodosie de a da binecuvântări pentru angajări și promovări în Facultatea de Teologie de la Universitatea „Ovidius” din Constanța, conform surselor consultate de Info Sud-Est.
Citește și Restricții de circulație în Argeș, la Săpata, pe DJ 679
De acum înainte, în momentul în care se vor face angajări sau promovări în Facultatea de Teologie, binecuvântarea va fi dată de Mitropolitul Munteniei și Dobrogei, adică Patriarhul Daniel.
Teodosie l-a contestat constant pe Patriarhul Daniel și a încălcat regulile interne ale Bisericii Ortodoxe Române.
Pentru a putea preda în învățământul teologic universitar și preuniversitar, profesorii trebuie să primească binecuvântare.
Teodosie a predat din 2002 până în 2022 la Facultatea de Teologie a Universității ”Ovidius” din Constanța (UOC), facultate al cărui decan a fost ales imediat după ce a ajuns cadru universitar.


 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
			 
				 
				 
				 
				 
				 
				 
				

0 Comentarii