scris marți, 18.06.2024

David Popovici s-a calificat în semifinalele Campionatului European de înot de la Belgrad cu cel mai bun timp

David Popovici a luat startul la Belgrad în proba sa preferată, 100 de metri liber, şi s-a calificat în semifinale de pe primul loc în seria sa. Şi Patrick Dinu s-a calificat în semifinale.

David Popovici a câştigat fără probleme seria sa, cu timpul 47.90, fiind de altfel şi cel mai bun timp dintre toate seriile. Semifinala este astăzi, la 20:03.

Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe locul 5, în seria a 7-a, având timpul de 48:94. Adrian Raţiu s-a clasat pe locul şapte, cu timpul de 49:87, în timp ce Richard Szilagy s-a clasat pe locul 9, cu timpul de 50:37.

Programul lui David Popovici la CE

100 m liber: Serii – 18 iunie, 10:38; Semifinale – 18 iunie, 20:03; Finala – 19 iunie, 19:52

4×100 m liber: Serii – 20 iunie, 11:28; Finala – 20 iunie, 20:45

David Popovici e vedeta României la Campionatele Europene de nataţie, competiţie transmisă live de AntenaPLAY, în perioada 17-23 iunie. Delegaţia tricoloră va fi formată din 11 sportivi, 7 la înot şi 4 la sărituri. David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Patrick Dinu (50 m liber, 100 m liber), Denis Popescu (50 m fluture, 100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber), George Rațiu (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture), Richard Silaghi (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture), Aissia Prisecariu (200 m spate) sunt înotătorii noştri prezenţi la Belgrad.

Ioana Cârcu (platformă, platformă sincron), Amelie Forster (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt la trambulina de 3 m, platformă sincron), Angelica Muscalu (platformă, platformă sincron) şi Alexandru Avasiloae (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt la trambulina de 3 m) sunt sportivii României prezenţi la sărituri, conform anunţului oficial făcut de FRNPM.