scris vineri, 21.06.2024

David Popovici, încă o medalie de aur la Campionatele Europene de Natație

David Popovici a cucerit cea de-a doua medalie de aur la Campionatelor Europene de Natație de la Belgrad, în finala probei de 200 metri liber. David a terminat cursa cu timpul de 1 minut și 43,13 secunde.

David Popovici (19 ani) s-a aflat la startul ultimei sale curse de la Campionatele Europene de Natație de la Belgrad, înainte de Jocurile Olimpice de la Paris. Popovici este campionul european en titre la 200 m liber și deține recordul competiției cu un timp de 1 minut și 42,97 de secunde, a treia performanță din toate timpurile după Paul Biedermann (1 minut și 42,00 secunde) și Michael Phelps (1 minut și 42,96 secunde). David Popovici a câştigat miercuri și titlul european la 100 m liber.

Citește și: Foşti mari fotbalişti alb-violeţi, despre şansele de calificare ale Naţionalei în fazele superioare ale Campionatului European. Radu II: „Avem şansele noastre de a merge mai departe. De ce să nu credem în ele?”

România participă cu 11 sportivi la Europenele de la Belgrad: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4×100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4×100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).