Coronavirus România. Rata de pozitivare a scăzut la 5.7%

de | 2.12.2021 14:03 | Actualitate, Home

Până astăzi, 2 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.781.957 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.366 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.691.356 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.149 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 18 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33682211,94
2.Arad41301532,95
3.Argeș45854301,49
4.Bacău40926110,88
5.Bihor49866422,44
6.Bistrița-Năsăud1927570,74
7.Botoșani2253790,86
8.Brașov65970522,34
9.Brăila2251971,17
10.Buzău23983221,15
11.Caraș-Severin18780161,62
12.Călărași1767190,94
13.Cluj87481612,46
14.Constanța68578431,59
15.Covasna12907441,67
16.Dâmbovița36197351,44
17.Dolj44865130,85
18.Galați43811121,00
19.Giurgiu19733181,07
20.Gorj1515070,66
21.Harghita1390280,98
22.Hunedoara35613252,00
23.Ialomița1936081,22
24.Iași71182311,04
25.Ilfov75094432,00
26.Maramureș30977311,21
27.Mehedinți1570370,95
28.Mureș39385312,03
29.Neamț30880380,83
30.Olt25905100,96
31.Prahova62829381,23
32.Satu Mare20565170,92
33.Sălaj1767471,20
34.Sibiu42569832,25
35.Suceava37749130,51
36.Teleorman24814101,29
37.Timiș86652952,11
38.Tulcea1372360,98
39.Vaslui2666450,65
40.Vâlcea26454130,92
41.Vrancea17704100,75
42.Mun. București302409311,71
43.Din străinătate**19533
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11111*
74
TOTAL1.781.9571.149

Citește și: Mioveni. Șapte mandate de percheziție pentru comerț cu haine și parfumuri contrafăcute

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD43
3ARGEŞ2
4BACĂU0
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ6
14CONSTANŢA3
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ7
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA4
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA4
24IAŞI5
25ILFOV3
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ3
30NEAMŢ6
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ2
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN0
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI6
42VRANCEA0

Total169

Până astăzi, 56.684 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și: Distracție cu muzica la maxim într-un apartament din Topoloveni. Petrecăreții au fost amendați

În intervalul 01.12.2021 (10:00) – 02.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 66 de decese (33 bărbați și 33 femei), din care 8 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu și Timiș.

Unul dintre decese este al unui pacient infectat în Franța și raportat de DSP Timiș.

Dintre cele 66 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 la categoria de vârstă peste 80 ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Mureș, Neamț, 6 în luna octombrie 2021 și 2 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 58 de decese.

Din totalul de 66 de pacienți decedați, 56 erau nevaccinați și 10 vaccinați. Cei 10 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. 9 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.934. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.076 pacienți internați la ATI, 100 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 110 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Citește și: Muscelenii Mihai Cristian Tentea şi Ciprian Daroczi, locul 7 la Cupa Mondială

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.738.231 de teste RT-PCR și 5.318.943 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.307 teste RT-PCR (3.875 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.432 la cerere) și 12.831 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 30.154 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.718 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.307 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 53 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.411 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 01 decembrie, 1.867 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 421.140 lei.

Citește și: Sondaj de opinie la UPIT despre cum se va învăţa în semestrul II

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania, 97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Citește și: Ovidiu Puiu, senator PSD de Argeş: „Punct. Şi de la capăt”

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021, au fost raportate 45.308.597 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit9.845.492 (+284.393)143.927 (+1029)
Franţa7.483.282 (+172.618)118.705 (+434)
Spania5.111.842 (+50.797) 87.904 (+159)
Italia4.954.585 (+81.510)133.415 (+522)
Germania5.573.756 (+443.806)100.119 (+1845)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
257.905.015 (+3.851.507)5.163.609 (+52.422)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Acest articol este despre:

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii

Ultimele articole