Coronavirus România. 16.610 cazuri noi înregistrate, în ultimele 24 de ore

de | 19.01.2022 13:48 | Actualitate, Home

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.610 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 150 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.073 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2022-01-19 at 11.17.22.jpeg

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Citește și:Dacia a fabricat autovehiculul cu numărul 7 milioane

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba36.0913103.62
2.Arad45.5043323.72
3.Argeș48.3851542.38
4.Bacău45.4234403.89
5.Bihor56.4925795.91
6.Bistrița-Năsăud21.6661815.11
7.Botoșani25.2713603.31
8.Brașov73.2888066.43
9.Brăila23.799831.45
10.Buzău25.7791841.91
11.Caraș-Severin20.3271602.2
12.Călărași18.350871.22
13.Cluj99.05212619.88
14.Constanța74.8215765.12
15.Covasna13.816631.75
16.Dâmbovița38.3871782.31
17.Dolj47.0331751.72
18.Galați46.3792072.39
19.Giurgiu20.605691.62
20.Gorj15.880861.07
21.Harghita15.9272073.66
22.Hunedoara38.6571934.01
23.Ialomița20.302851.72
24.Iași76.8006053.13
25.Ilfov81.6894986.94
26.Maramureș35.6165025.35
27.Mehedinți16.169310.88
28.Mureș42.5562802.55
29.Neamț34.4133753.56
30.Olt26.884910.94
31.Prahova66.6464242.52
32.Satu Mare23.6243725.27
33.Sălaj19.2911863.93
34.Sibiu46.6854185.06
35.Suceava45.5186317.08
36.Teleorman25.702781.2
37.Timiș96.78710067.93
38.Tulcea14.7931502.52
39.Vaslui28.0641711.44
40.Vâlcea27.9311292.2
41.Vrancea18.9621201.96
42.Mun. București330.24122936.69
43.Din străinătate**3.66535
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11.646*
1439
TOTAL1.944.91616.610

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Citește și:  Municipiul Pitești a intrat în scenariul ROȘU

În total, până astăzi, 19 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.944.916 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 23.389 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.793.668 de pacienți au fost declarați vindecați.  

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.548 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Citește și:  Un deținut de la penitenciarul din Mioveni și-a tăiat gâtul

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA37
2ARAD29
3ARGEŞ25
4BACĂU50
5BIHOR31
6BISTRIŢA-NĂSĂUD23
7BOTOŞANI25
8BRĂILA1
9BRAŞOV93
10BUZĂU21
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ103
14CONSTANŢA66
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ31
18GALAŢI28
19GIURGIU10
20GORJ8
21HARGHITA28
22HUNEDOARA33
23IALOMIŢA7
24IAŞI63
25ILFOV60
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI270
29MUREŞ37
30NEAMŢ46
31OLT16
32PRAHOVA36
33SĂLAJ19
34SATU MARE11
35SIBIU31
36SUCEAVA98
37TELEORMAN16
38TIMIŞ80
39TULCEA12
40VÂLCEA15
41VASLUI10
42VRANCEA12
Total1.548

Până astăzi, 59.385 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.01.2022 (10:00) – 19.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 58 de decese (31 bărbați și 27 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Teleorman, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 58 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani , 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 58 de pacienți decedați, 51 au fost nevaccinați și 7 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani și prezentau comorbidități. 

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău și Ilfov, unul în luna noiembrie 2021 și unul în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.534, cu 316 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 530 de persoane, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 530 de pacienți internați la ATI, 57 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 387 sunt minori, 374 fiind internați în secții, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.480.175 de teste RT-PCR și 6.722.861 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.527 de teste RT-PCR (14.652 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.875 la cerere) și 51.595 de teste rapide antigenice. 

Citește și:DIICOT recidivează în hărțuirea jurnaliștilor

În raportarea de astăzi din alerte.ms.ro, pentru testele RT PCR sunt 2 laboratoare care au făcut prima raportare, astfel există un surplus de 34.551 de teste la totalul de teste RT PCR efectuate până în prezent. Mentionez ca aceste trei laboratoare au trimis mailuri explicative catre INSP in care au confirmat datele raportate in alerte.ms.ro. Laboratoarele au trimis e-mail-uri explicative către INSP, în care au confirmat datele raportate prin intermediul aplicației informatice.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul persoanelor pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 76.758 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.296 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.527 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 60 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.163 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 562 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 ianuarie, 1.139 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 233.070 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.851 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Citește și:  Incidența Covid-19 urcă la 2.38, în Argeș

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913)150.230 (+1379)
Franţa     12.934.980 (+2.345.477)126.305 (+1742)
Spania7.771.367    (+986.081)  90.508   (+819)
Italia7.971.068  (+1.404.121) 139.872 (+1827)
Germania7.743.228    (+445.908)            115.051 (+2126) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
307.373.791 (+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

  * Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii

Ultimele articole

DGA Argeș: Activitate de prevenire
DGA Argeș: Activitate de prevenire

La inițiativa Consiliului Județean Argeș și în baza Protocolului de colaborare încheiat în anul 2021, între MAI – Direcția Generală Anticorupție și Consiliul Județean Argeș, ofițeri din cadrul Serviciul Județean Argeș au desfășurat, în data de 19.05.2022,  o...

UE: Reducerea rapidă a dependenței de combustibilii fosili din Rusia
UE: Reducerea rapidă a dependenței de combustibilii fosili din Rusia

Comisia Europeană a prezentat în ziua de 18 mai planul REPowerEU - răspunsul său la situația dificilă și la perturbările cauzate pe piața mondială a energiei, de invazia Ucrainei de către Rusia. Există două argumente principale în favoarea transformării urgente a...


Loading RSS Feed