Coronavirus. Numărul cazurilor zilnice crește la 9.785, în România

de | 13.01.2022 13:17 | Actualitate

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 9.785 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.185 mai mult decât în ziua anterioară. 1.153 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și:Peste 1,9 miliarde de euro din PNRR vor intra în conturile statului român

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.0371321,63
2.Arad44.1681442,31
3.Argeș47.5141011,16
4.Bacău43.4343081,85
5.Bihor53.6613372,95
6.Bistrița-Năsăud20.5711392,02
7.Botoșani23.8921541,34
8.Brașov70.5174573,20
9.Brăila23.504510,88
10.Buzău25.072630,84
11.Caraș-Severin19.791661,18
12.Călărași18.061380,57
13.Cluj94.4487124,91
14.Constanța72.3033162,57
15.Covasna13.604460,96
16.Dâmbovița37.5291131,18
17.Dolj46.2121180,83
18.Galați45.3181251,18
19.Giurgiu20.250140,77
20.Gorj15.552400,45
21.Harghita15.0721231,77
22.Hunedoara37.6551922,23
23.Ialomița19.953480,98
24.Iași74.4813991,39
25.Ilfov79.2862563,19
26.Maramureș33.5523472,23
27.Mehedinți16.003170,47
28.Mureș41.3731821,36
29.Neamț32.9022031,71
30.Olt26.609470,51
31.Prahova65.2982001,38
32.Satu Mare22.3212122,45
33.Sălaj18.5261091,50
34.Sibiu44.9421582,56
35.Suceava42.5815503,67
36.Teleorman25.386450,54
37.Timiș92.1857923,32
38.Tulcea14.305571,15
39.Vaslui27.445860,65
40.Vâlcea27.3801031,10
41.Vrancea18.455730,96
42.Mun. București320.10412103,63
43.Din străinătate**3.396106 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  6.239*796 
 TOTAL1.875.8879.785 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citește și: Subprefectul Bogdan Minciunescu a depus jurământul

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.875.887 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 17.118 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.771.333 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 559 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD12
3ARGEŞ8
4BACĂU10
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI9
8BRĂILA3
9BRAŞOV19
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ18
14CONSTANŢA19
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ8
18GALAŢI9
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA5
24IAŞI23
25ILFOV21
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI125
29MUREŞ13
30NEAMŢ26
31OLT5
32PRAHOVA11
33SĂLAJ4
34SATU MARE5
35SIBIU12
36SUCEAVA37
37TELEORMAN9
38TIMIŞ24
39TULCEA6
40VÂLCEA15
41VASLUI17
42VRANCEA3
 Total559

Până astăzi, 59.150 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.01.2022 (10:00) – 13.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 36 de decese (19 bărbați și 17 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vâlcea.

Dintre cele 36 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 9 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Citește și: Argeș Covid. 76 de persoane amendate pentru nepurtarea măștii

Din totalul de 36 de pacienți decedați, 34 au fost nevaccinați și 2 vaccinați. Cei 2 pacienți vaccinați aveau vârste peste 80 ani. Pacienții vaccinați care au decedat  prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor și Covasna, unul în luna octombrie 2021 și unul în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de  3.272, cu 209 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 441 de persoane, cu 24 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 441 pacienți internați la ATI, 49 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 203 sunt minori, 194 fiind internați în secții, cu 34 mai mult decât în ziua anterioară și 9 la ATI, cu 3 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.268.189 teste RT-PCR și 6.481.284 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.583 de teste RT-PCR (10.770 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.813 la cerere) și 43.131 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.067 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.284 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.361 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 372 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.695 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 522 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 ianuarie, 1.349 sancțiuni contravenționale, în valoare de 229.800 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Citește și: Mai multe paturi pentru Covid la Câmpulung

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.843 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 133 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 45 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022, au fost raportate 58.979.507 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA CAZURICONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit13.235.401 (+2.415.886) 148.851 (+2412)
Franţa10.589.505 (+1.875.749) 124.563 (+2617)
Spania 6.785.286  (+1.200.232)   89.689   (+802)
Italia 6.566.947  (+1.131.460) 138.045 (+2114)
Germania 7.297.320     (+418.611) 112.925 (+3631)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 IANUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
290.613.933 (+20.286.658)5.450.958 (+134.941)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Articol scris de Bianca Solomon

Distribuie!

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii