Coronavirus. 1.421 de cazuri noi confirmate în ultimele 24 de ore, în România

de | 7.12.2021 13:54 | Actualitate, Home

Până astăzi, 7 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.788.260 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.517 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.705.896 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.421 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 43 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33827251,44
2.Arad41649742,51
3.Argeș46014341,03
4.Bacău41043210,62
5.Bihor50141451,78
6.Bistrița-Năsăud19329110,63
7.Botoșani22589120,6
8.Brașov66320771,62
9.Brăila22627140,76
10.Buzău24067190,69
11.Caraș-Severin18910351,31
12.Călărași1770660,7
13.Cluj87858931,87
14.Constanța68812491,15
15.Covasna13012241,08
16.Dâmbovița36323341,03
17.Dolj44969160,61
18.Galați43910120,71
19.Giurgiu19831100,76
20.Gorj1518780,45
21.Harghita13964230,62
22.Hunedoara35781541,39
23.Ialomița19404120,76
24.Iași71358450,73
25.Ilfov75283401,36
26.Maramureș31108300,88
27.Mehedinți15751110,66
28.Mureș39624641,45
29.Neamț30990180,61
30.Olt25992170,71
31.Prahova62989330,82
32.Satu Mare20647140,67
33.Sălaj17726100,87
34.Sibiu42825301,82
35.Suceava37832300,39
36.Teleorman24904200,92
37.Timiș870421311,8
38.Tulcea1375360,58
39.Vaslui26727200,4
40.Vâlcea26533100,65
41.Vrancea1774090,45
42.Mun. București3035202151,27
43.Din străinătate**19775
44.Cazuri noi nealocate pe județe1066637
TOTAL1.788.2601.421

Citește și: Noi măsuri de relaxare pentru sărbători. Programul restaurantelor prelungit și circulația permisă pe timpul nopții

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 319 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD29
3ARGEŞ8
4BACĂU0
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA4
9BRAŞOV7
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ13
14CONSTANŢA9
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ8
18GALAŢI10
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA3
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA2
24IAŞI13
25ILFOV4
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI31
29MUREŞ8
30NEAMŢ8
31OLT13
32PRAHOVA8
33SĂLAJ1
34SATU MARE3
35SIBIU3
36SUCEAVA18
37TELEORMAN12
38TIMIŞ18
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI3
42VRANCEA0

Total319

Până astăzi, 57.260 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și: Accident pe Craiovei! Bătrân lovit din plin de o mașină

În intervalul 06.12.2021 (10:00) – 07.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 107 de decese (61 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Banat, Brăila, Bistrița, Botoșani, Brașov, Buzău, Cluj, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Ilfov, Ialomița, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Tulcea, Timiș, Teleorman, Vâlcea, Vaslui.

Dintre cele 107 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 la categoria de vârstă 70-79 ani și 68 la categoria de vârstă peste 80 ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 6 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Argeș, Covasna, Neamț, în lunile octombrie, respectiv noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 101 decese.

Din totalul de 107 pacienți decedați, 93 erau nevaccinați și 14 vaccinați. Cei 14 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.206. Dintre acestea, 834 sunt internate la ATI. Dintre cei 834 de pacienți internați la ATI, 75 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 91 sunt minori, 84 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.794.298 de teste RT-PCR și 5.440.696 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.390 teste RT-PCR (8.325 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.065 la cerere) și 36.318 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 25.042 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.626 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.205 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

Citește și: Conducerea CSM prezintă bilanțul pentru anul 2021

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.755 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.168 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 decembrie, 1.978 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 376.027 lei și au întocmit 1 dosar penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.019 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 202 în Marea Britanie, 114 în Franța, 2.448 în Germania, 7 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 0 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia, 146 în Austria, 22 în Belgia, 0 în Japonia, 0 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 4 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Citește și: Argeș. Incidența pe ultimele zile este de 1.03 (ieri, 1.12)

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 noiembrie 2021 – 2 decembrie 2021, au fost raportate 47.185.126 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit10.845.492 (+301.423)144.775 (+848)
Franţa7.725.114 (+241.832)119.227 (+522)
Spania5.174.720 (+62.878) 88.080 (+176)
Italia5.043.620 (+89.035)133.931 (+516)
Germania5.977.208 (+403.452)102.178 (+2059)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 DECEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
261.812.322 (+3.907.307)5.209.959 (+46.350)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 noiembrie 2021 – 2 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Acest articol este despre: Bilant covid

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii

Ultimele articole