Web Analytics
scris duminică, 01.06.2025

Cine era Robert Lupu, cel care a ucis-o pe Teodora Marcu în complexul rezidențial Cosmopolis

Teodora Marcu (23 de ani), fostă concurentă la Insula Iubirii, sezonul 6, a fost împușcată mortal sâmbătă, 31 mai, în complexul rezidențial Cosmopolis. Autorul, Robert Lupu (49 de ani), cunoscut online ca Robert Wolf, era fostul concubin al Teodorei. După crimă, el s-a sinucis cu aceeași armă.

Cine era Robert Lupu, cel care a ucis-o pe Teodora Marcu în complexul rezidențial Cosmopolis

Citeşte şi: Produs retras din magazinele Penny, din cauza contaminării cu Salmonella/

Robert Lupu era din Onești, județul Bacău, la fel ca Teodora Marcu. Cei doi avuseseră o relație de câțiva ani în trecut, relaţie pe care părinţii ei o contestau şi din cauza căreia au avut mai multe scandaluri cu bărbatul, scriu cei de la libertatea.ro.

Surse citate de jurnaliștii Observator spun că bărbatul era divorţat şi avea o fiică adolescentă. În urmă cu ceva timp, el lansase o carte în care şi-a expus fostele idile amoroase.

Ancheta ar da de înţeles că fapta a fost motivată de gelozie și obsesie. Cu doar câteva ore înainte de atac, Robert Lupu postase pe rețelele de socializare o fotografie cu el la o terasă, însoțită de mesajul: „E doar o chestiune de timp”.

În zilele anterioare crimei, Robert Lupu postase pe Facebook mesaje despre femei și despre „păcatele” lor. Unul dintre acestea părea adresat exact Teodorei: „Unele femei cred că prin nașterea unui copil, doi, trei etc. se spală de păcatele comise. Situația e fix a unui cazier: pedeapsa se poate ispăși, dar fapta rămâne. Și vorbește tăcut”.

În altă postare, spunea că „majoritatea femeilor susțin că își doresc un copil cu tine din dragoste nemărginită”. Mesajele par să indice o obsesie și o dorință de răzbunare. Surse apropiate anchetei susțin că Robert Lupu credea că sarcina Teodorei era văzută ca o trădare.

Potrivit specialiștilor, faptul că Robert Lupu a tras în zona abdominală a femeii nu este întâmplător. Gestul pare să fi fost calculat pentru a ucide atât copilul, cât și mama. Teodora Marcu a decedat la ora 20:38, la Spitalul de Urgență Floreasca din capitală.




Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

dan-andronic-editorial-2

Adio, Domnule Călin Georgescu!

Dan Andronic. 1 iunie 2025 Călin Georgescu ne-a anunțat că se retrage din viața politică. După o perioadă extrem de agitată, în care românii au avut...

Din ediția tipărită