Cea mai mare centrală din Europa, ocupată de forțele ruse din luna martie, a fost deconectată pentru a doua oară de la rețeaua electrică, a anunțat, printr-un comunicat, Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), ai cărei experți se află la fața locului încă de joi.
Incidentul s-a produs, din câte se pare, „după noi bombardamente în zonă”, potrivit informațiilor furnizate de autoritățile ucrainene organismului ONU. Totuși, centrala continuă să funcționeze datorită unei linii de rezervă, precizează AIEA.
Citește și: Mihail Gorbaciov, înmormântat astăzi fără onoruri de stat
Prima oară centrala a fost deconectată total de la rețea pe 25 august, aceasta continuând să funcționeze datorită unui generator de rezervă alimentat cu motorină. Președintele Volodimir Zelenski spunea atunci că lumea a fost la un pas de un dezastru nuclear. „Dacă nu s-ar fi pornit generatoarele diesel… dacă personalul stației noastre nu ar fi reacționat după pana de curent, atunci am fi fost deja obligați să trecem prin consecințele unui accident cu radiații”, a afirmat Zelenski după primul incident de acest fel.
0 Comentarii