scris sâmbătă, 15.06.2024

Cătălin Chirilă a câștigat aurul în proba de canoe simplu 1.000 de metri la Campionatele Europene

Cătălin Chirilă (26 de ani) s-a impus în proba de canoe simplu 1.000 metri la Campionatele Europene, aparându-și titlul cucerit în 2022 după o luptă pasionantă cu Martin Fuksa. Sportivul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 1.000 de metri, sâmbătă, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Szeged, Ungaria. Chirilă a fost cronometrat cu timpul de 4 min 03 sec 010/1000, fiind urmat de cehul Martin Fuksa, la 244/1000, şi de moldoveanul Serghei Tarnovschi, la 2 sec 734/1000. Chirilă va evolua şi la 500 de metri, finală programată sâmbătă (17:33, ora României), precum şi la 5.000 de metri, duminică (15:38).

”Aur pentru România la Campionatele Europene de Canoe de la Szeged. Cătălin Chirilă este din nou campion european în proba olimpică de canoe simplu pe distanța de 1000 m! Cătălin a făcut o cursă extraordinară și l-a învins din nou pe cehul Martin Fuksa, fiind cronometrat cu timpul de 4:03,010. Formidabilă reușită! Felicitări, Cătălin Chirilă! Felicitări antrenorului Florin Popescu! Felicitări Federației Române de Kaiac-Canoe! Mult succes în celelalte finale! Hai, România!”, a transmis Agenția Națională pentru Sport.

Tot duminică, Ilie Sprîncean şi Oleg Nuţă vor lua startul în finala la canoe dublu pe 500 de metri (12:35), potrivit Agerpres.