Web Analytics
scris vineri, 05.09.2025

Cartel Alfa: „Cum să minți în numele reformei?”

Cartel Alfa: „Cum să minți în numele reformei?”

Cartel Alfa a realizat o analiză economică pe marginea măsurilor de austeritate al Guvernului Bolojan, care lovesc crunt în oameni dar nu își produc efectul propagandistic trâmbițat.

Astfel, potrivit analizei specialiștilor organizației sindicale, deficitul în iulie 2025 a ajuns la 4,04% din PIB. În aceeași lună a anului, deficitul tot 4,04% din PIB era.

„Au crescut încasările din impozitele pe salarii și venit cu 21,3%, fiind alimentate în principal de:. Eliminarea excepției de la plata impozitului pe venit pentru lucrătorii din Construcții și IT & C. Creșterea impozitului pe dividende.

Cheltuielile de personal au crescut cu 7,9% față de aceeași perioadă a anului trecut. Nu s-au mărit salarii, nu s-au angajat în plus la stat. Anul trecut au fost acordate anumite creșterii buge­ta­rilor, în principal în Sănătate care au venit în martie, respectiv iunie. Din cauza acestor creșteri etapizate, cheltuielile salariale sunt mai ridicate față de 2024. Cea mai semnificativă creștere de cheltuieli este pe partea de dobânzi (+44,9%), ajungând de la 1,2% din PIB în primele 7 luni din 2024 la 1,7% din PIB în prezent.

Citește și ANAF: Persoanele aflate în întreţinerea unei persoane asigurate nu mai sunt exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, de la 1 august

Se observă și o “accelerare” a încercării de-a termina proiectele finanțate din fonduri externe nerambursabile. Cheltuielile statului în această parte au crescut cu 60,1% față de anul trecut.

Cea mai importantă economie pe anul 2026 vine din înghețarea pensiilor (0,80%), dar și din înghețarea cheltuielilor de personal (0,40%). Înghețarea pensiilor a mai avut loc și în 2025 când valoarea punctului de referință (VPR) de la 81 la 91 de lei. Urmează să fie al doilea an la rând când VPR-ul nu va fi indexat, ceea ce duce la o pierdere semnificativă a puterii de cumpărare a pensionarilor.

Dincolo de pierderea puterii de cumpărarea, aplicarea CASS la pensiile peste 3.000 de lei a stârnit sentimente negative. Pe parte de venituri, creșterea TVA ar duce la o reducere a deficitului cu 0,90% din PIB în 2026. Creșterea accizelor ar aduce un plus de 0,25%, iar impunerea CASS pe acele pensii care trec de 3.000 de lei ar aduce în plus 0,20% în 2026.

Cumulat, atât pe parte de venituri, cât și de cheltuieli, impactul pe 2025 ar fi 0,61%, iar pe 2026 de 3,35% din PIB.

Conform acestei analize, deficitul cash ar ajunge la 8,04% din PIB în 2025. Creșterea este cu 1,74% față de valoarea prognozată de Ministerul de Finanțe, de 6,30%. ”

Iar deficitul este doar o parte a problemei, se arată în comunicatul Cartel Alpha, asta pentru că  „oamenii nu se hrănesc sau se îmbracă cu deficitul. Inflația va atinge 8,8% la finalul anului 2025, în principal, din cauza eliminării plafonului facturilor la energie electrică”. Semnatarii atrag atenția partidelor aflate la guvernare că aceste măsuri care adâncesc criza și îi sărăcesc pe români va genera o creștere a popularității partidelor extremiste.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Anul Vasile Veselovski

Vasile Veselovski s-a născut la 18 decembrie 1925, la Pitești, și a decedat la 4 ianuarie 1998, la...

Ultimele articole

Anul Vasile Veselovski

Vasile Veselovski s-a născut la 18 decembrie 1925, la Pitești, și a decedat la 4 ianuarie 1998, la...

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită