Web Analytics
scris luni, 23.03.2026

Carburanții intră sub control: Guvernul vrea să taie adaosurile la jumătate

Autoritățile pregătesc măsuri drastice pentru piața carburanților, în contextul riscului de scumpiri accelerate. Ministerul Energiei a publicat un proiect de Ordonanță de Urgență care prevede declararea unei situații de criză pe piața petrolului și a produselor derivate, cu intervenții directe asupra prețurilor.

Conform documentului, statul intenționează să limiteze adaosurile comerciale practicate de companiile din sector. Mai exact, marjele pentru benzină, motorină și materiile prime necesare producerii acestora ar urma să fie reduse la maximum 50% din media înregistrată în ultimele 12 luni calendaristice de fiecare operator.

Măsuri anti-speculă și restricții pe piață

Proiectul introduce o serie de reguli menite să împiedice creșterile nejustificate de prețuri. Printre acestea se numără și condiționarea exportului de carburanți, care ar putea fi realizat doar cu acordul autorităților competente.

În plus, Guvernul vrea să prevină vânzarea la prețuri considerate excesive și să reducă riscul unor comportamente speculative din partea companiilor. În perioada aplicării măsurilor, firmele ar putea ajusta și proporția de biocarburant din benzină, coborând de la 8% până la minimum 2%.

Perioadă limitată, dar cu posibilitate de prelungire

Dacă actul normativ va fi adoptat, restricțiile vor fi aplicate inițial pentru o perioadă de șase luni. Totuși, acestea ar putea fi extinse ulterior, în etape de câte trei luni, dacă situația din piață nu se stabilizează.

Intervenții și pe piața gazelor naturale

Pe lângă carburanți, proiectul aduce modificări și în sectorul gazelor naturale. Sunt propuse reguli mai clare pentru distribuirea cantităților disponibile între furnizori, dar și pentru calculul stocurilor și ajustarea acestora în funcție de consum.

De asemenea, documentul urmărește clarificarea atribuțiilor instituțiilor implicate și reducerea riscului de blocaje sau litigii în piață.

Scopul: protejarea consumatorilor și a economiei

Prin aceste măsuri, autoritățile încearcă să evite un val de scumpiri care ar putea afecta întreaga economie. Oficialii susțin că intervenția ar aduce stabilitate temporară prețurilor și ar oferi timp pentru pregătirea unor scheme de sprijin dedicate consumatorilor vulnerabili.

Proiectul se află în prezent în dezbatere, urmând ca Executivul să decidă dacă și când va fi adoptat.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită